Bez wychodzenia z domu rozmawiali z pracodawcami. Podsumowanie Wirtualnych Targów Pracy

Fot. Helloquence / unsplash.com
Fot. Helloquence / unsplash.com

Podczas targów pracy „Discover Poland! Work with us" pracownicy spotykali się z potencjalnymi pracodawcami w wirtualnej rzeczywistości, bez wychodzenia z domu. Odbyły się 42 rozmowy rekrutacyjne, ale było też kilkaset zapytań do działów HR. Do wyboru było 529 miejsc pracy, a 789 osób z całej Europy szukało zatrudnienia.

 

W Wirtualnych Targach Pracy, które odbyły się 29 maja 2019 r., można było wziąć udział przez specjalny portal Komisji Europejskiej. Nadal znajdują się tam oferty pracy z całej Europy.

 

Targi bez granic

Targi pracy z jednej strony miały pomóc polskim pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, a z drugiej w zaprezentowaniu ofert pracy z całej Europy. Ponadto osoby poszukujące pracy w Polsce mogły zapoznać się z informacjami nt. warunków życia oraz sytuacji na rynku pracy. Dużym plusem była możliwość rozmawiania na czacie z potencjalnymi pracodawcami i wzięcie udziału w targach bez wychodzenia z domu. Specjalny panel poświęcony był osobom, które rozważają powrót do Polski. Mogły dowiedzieć się, jakie są warunki prawne oraz gdzie uzyskać pomoc w znalezieniu pracy czy mieszkania.

 – Wirtualne targi pracy to bardzo nowoczesna i interaktywna forma kojarzenia pracodawców z pracownikami – mówi Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, koordynującego wydarzenie. – Internet to świetna forma komunikacji. Można porozmawiać z kimś oddalonym o setki kilometrów, poszukać ofert współpracy w całej Europie bez wychodzenia z domu. W tym roku targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Odnotowaliśmy prawie 3 tys. wejść na stronę – tłumaczy Witkowska.

 

Szukają wsparcia dla biznesu w całej Europie

Targi koncentrowały się na branżach nowoczesnych usług dla biznesu tzw. Business Service Sector. Poszukiwani byli w szczególności specjaliści IT, procesów finansowo-księgowych, procesów obsługi klienta, telemarketingu. Pracę mogli znaleźć także technicy i wykwalifikowani pracownicy produkcyjni. – To specjalności, jakich najczęściej poszukują pracodawcy na Pomorzu, a niestety mamy deficyt wśród pracowników – mówi Joanna Witkowska. – Dlatego podczas targów firmy mogą szukać współpracowników spoza kraju. Zarówno obywateli innych państw europejskich, jak i Polaków, których bardzo byśmy chcieli ściągnąć do Polski. Przedstawiamy im opcje powrotu i ciekawe oferty pracy od naprawdę dobrych pracodawców. A przede wszystkim zachęcamy do wybrania Pomorskiego na miejsce do życia i pracy – podkreśla Witkowska.

W wydarzeniu wzięły udział firmy z terenu województwa pomorskiego, m.in.: State Street Corporation, Swarovski, Wipro, Transcom, Polcom Group, Lufthansa, Nordea, Manbroker, Globaltic oraz Polpharma SA. Łącznie 38 pracodawców przedstawiło 259 ofert pracy na 529 miejsc. CV na te oferty wysłało 514 osób i zostały przeprowadzone 42 rozmowy rekrutacyjne. Poprzez targi pracę poszukiwało 789 osób. Najwięcej z nich pochodziło spoza UE (381 zarejestrowanych CV), z Hiszpanii (133), Włoch (61) i Polski (53). Targi przyciągnęły ludzi młodych – aż 485 osób było poniżej 35 r.ż.

view szablon artykułu

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska   Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta  firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet  testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524   nr tel. Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, informacje o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej