Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy miłość wszystko pokona? Trójmiejscy artyści w operetce „Księżniczka czardasza”

Czy miłość wszystko pokona? Trójmiejscy artyści w operetce „Księżniczka czardasza”

Wykonawcy operetki przy samochodzie z lat 20.-30. Fot. mat. prasowe Fundacji Kultura. Teraz!

Czy miłość Sylvy i Edwina zakończy się podobnie jak miłość kochanków wszech czasów – Romea i Julii? Czy romans artystki i węgierskiego księcia, ukazany poprzez muzykę, śpiew i taniec w rytmach walców i czardaszy, przetrwa próbę czasu?

 

Rozpocznij karnawał 2020 roku śpiewająco. Zobacz operetkę Imre Kálmána w 3 aktach w Gdańsku w sylwestra, Nowy Rok i nie tylko.

 

„Księżniczka czardasza”

Jedną z najbardziej znanych i lubianych operetek Imre Kálmána jest właśnie „Księżniczka czardasza”. Od premiery w Wiedniu 1915 r. bawi widzów do dziś. To historia miłosna Sylvy (artystki variétés) i Edwina (księcia Lippert Weylersheim), przedstawiona komediowo na tle melodii wzbogaconych węgierskimi rytmami czardaszów, gdzie przebój goni przebój, a muzyka zachęca do tańca nie tylko artystów na scenie, ale również widzów. Inscenizacja widowiska przeniesie uczestników w lata 30. XX wieku, gdzie w klimacie filmów ze Starego Kina publiczność będzie się bawić nie tylko w wieczór sylwestrowy, ale również w karnawale 2020 r.

 

 

Kogo zobaczymy i posłuchamy?

W spektaklu zagrają tylko artyści trójmiejscy. W roli głównej jako Sylva Varescu wystąpi Barbara Lewicka – sopran. Towarzyszyć jej będą: Przemek Radziszewski (tenor, Edwin), Magdalena Chmielecka (sopran, Stasi), Grzegorz Piotr Kołodziej (baryton, Boni) i Marcin Miloch (baryton, Feri). W role księżnej i księcia wcieli się znane gdańskie małżeństwo aktorskie Anna Kociarz i Maciej Konopiński. Przedstawienie poprowadzi Sylwia Janiak-Kobylińska, dyrygując 20-osobową orkiestrą. Nowej aranżacji muzyki dokonał Kamil Cieślik.

Podziwiać będzie można również tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Jantar z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy za sprawą dwóch młodych choreografek – Natalii Bartosz i Małgorzaty Krzaczyńskiej – wprowadzą widzów w taneczny nastrój za sprawą węgierskich rytmów czardasza i walca. Inscenizacją operetki zajęli się gdańszczanie: Anna Fedyniak-Kołodziej (muzyk, pedagog, dyrektor przedszkola) i Grzegorz Piotr Kołodziej (artysta śpiewak, logopeda, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego) – małżeństwo debiutujące w rolach reżyserów, twórcy i pomysłodawcy spektaklu.

 

 

„Księżniczka czardasza” Imre Kálmána

  • premiera: 31 grudnia 2019 r., wtorek, godz. 19
    kolejne spektakle: 1, 3, 9-10 stycznia, 20, 21 i 25 lutego 2020 r., godz. 19
  • sala teatralna NOT
  • ul. Rajska 6
  • Gdańsk
  • bilety: 150-70 zł
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.