Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Nadrenię-Północną Westfalię? Dwustronna współpraca przynosi efekty

Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Nadrenię-Północną Westfalię? Dwustronna współpraca przynosi efekty

Spotkanie delegacji Nadrenii-Północnej Westfalii z Wiesławem Byczkowskim, wicemarszałkiem województwa pomorskiego.

Jak poszerzyć wzajemną współpracę gospodarczą i jak usprawnić logistykę? To tylko niektóre z kwestii, jakie były omawiane podczas dwudniowej wizyty przedstawicieli niemieckiego landu Nadrenia- Północna Westfalia (NRW) na Pomorzu.

 

Niemieckiej delegacji przewodniczył Andreas Pinkwart, minister Gospodarki, Innowacji Cyfryzacji i Energetyki NRW. W spotkaniu z delegacją uczestniczył między innymi Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

Rozmowy o gospodarce

W czasie spotkań rozmawiano m.in. o dwustronnych kontaktach w dziedzinie innowacji. Goście z Niemiec dostrzegli w pomorskich przedsiębiorcach duży potencjał wiedzy. Szczególną uwagę zwrócili na innowacje oraz dziedzinę sztucznej inteligencji. Rozmowy dotyczyły również tzw. gospodarki 4.0, czyli opartej m.in. na cyfryzacji i automatyzacji. Odbyły się m.in spotkania z przedstawicielami samorządu województwa pomorskiego oraz urzędu miasta w Gdańsku, zarządem Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedstawiciele niemieckiej delegacji byli zainteresowani nawiązaniem współpracy i wymiany doświadczeń z trójmiejskimi uczelniami wyższymi. Jako przykład dobrej współpracy Pomorza i Nadrenii podano firmę Dr. Oetker.

 

Wizyta z NRW

Nadrenia-Północna Westfalia jest obok Bawarii gospodarczą lokomotywą Niemiec. Według danych niemieckiego Bundesbanku firmy z tego landu zainwestowały w Polsce ponad 4,8 mln euro, co odpowiada 21 proc. łącznej wartości niemieckich inwestycji w naszym kraju. W landzie mieszka obecnie prawie 30 proc. Polaków żyjących w Niemczech. Organizatorem wizyty na Pomorzu była Polsko-Niemiecka Izba Handlowa AHK w Warszawie, przedstawicielstwo Nadrenii Westfalii w Polsce NRW Invest, oraz Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku. Okazją do spotkania i rozmów były również obchody 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.