Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Finlandię? Dwustronna współpraca może przynieść efekty

Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Finlandię? Dwustronna współpraca może przynieść efekty

Fińska i pomorska delegacja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Fot. Aleksandra Chalińska

Trwa właśnie dwudniowa wizyta delegacji fińskiej na Pomorzu pod przewodnictwem ambasadora Finlandii w Polsce, Juha Ottmana. We wtorek, 25 lutego 2020 r. ambasador spotkał się z delegacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, której przewodniczył wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

 

Głównymi tematami rozmów były: innowacje, gospodarka, energetyka oraz możliwości współpracy Pomorza i Finlandii.

 

Połączenie innowacji i energetyki

W czasie spotkania rozmawiano m.in. o dwustronnych kontaktach w dziedzinie innowacji i energetyki. Goście z Finlandii dostrzegli w pomorskich parterach duży potencjał wiedzy, proponując wspólne polsko-fińskie zaangażowanie w programy unijne Horyzont 2020 i Horyzont Europa. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim potencjału gospodarczego Pomorza, w szczególności w dziedzinach innowacji i sztucznej inteligencji. Omówiono pomorską perspektywę na plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz strategie Województwa Pomorskiego na lata 2020-2030.

Finowie otrzymali zaproszenie do uczestnictwa w kwietniowym szczycie energetycznym planowanym w Gdańsku. Obydwie strony wraziły też chęć zorganizowania wizyty studyjnej przy współpracy z Tekes, fińską agencją finansującą technologie i innowacje oraz Business Finland, jako najważniejszą publiczną agencją finansującą badania naukowe w Finlandii.

 

Bałtyk centrum współpracy

Delegacje podjęły temat współpracy i wyzwań w regionie Morza Bałtyckiego. Dla Finów region Morza Bałtyckiego ma niezwykle duże znaczenie. Ponad 80 proc. handlu zagranicznego Finlandii odbywa się drogą morską, właśnie przez Bałtyk. Połowa importu i 40 proc. eksportu pochodzi z krajów położonych w regionie Bałtyku. Z perspektywy fińskiej znaczenia nabiera również Arktyczny Szlak Morski. Doświadczenia województwa pomorskiego w sprawach bałtyckich są wysoko cenione przez Finów.

Popularną formą współpracy polsko-fińskiej są partnerstwa miast. W województwie Pomorskim, umowy o współpracy podpisały następujące pary miast: Gdańsk – Turku (1958), Gdynia – Kotka (1961), Puck – Naantali (1975), Słupsk – Vantaa (1987). W 2019 roku Finlandia i Polska świętowały stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.