Powiat człuchowski usytuowany jest w południowej części województwa pomorskiego; w odległości 130 km od Gdańska, 110 km od Słupska i 90 km od Starogardu Gdańskiego; na skrzyżowaniu dróg krajowych: Nr 22 Elbląg-Gorzów Wielkopolski i Nr 23 Koszalin-Bydgoszcz.Przez Człuchów przebiega lokalna linia kolejowa Chojnice-Szczecinek.

Powiat człuchowski, położony na Pojezierzu Kaszubskim, posiada wyjątkowe walory krajobrazow-przyrodnicze oraz czyste, nieskażone środowisko.

Powiat człuchowski położony jest na Pojezierze Południowobałtyckie w obrębie trzech mezoregionów: Równiny Charzykowskiej, Pojezierza Krajeńskiego oraz Doliny Gwdy. Znajduje się w południowej części województwa pomorskiego. Dzięki temu, a także wskutek braku większych bogactw mineralnych teren obecnego powiatu nigdy nie był narażony na rozprzestrzenienie się uciążliwych gałęzi przemysłu. Stąd też przyroda zachowała się do dziś w mało skażonej postaci, wabiąc pięknem i harmonią krajobrazu. W skład powiatu człuchowskiego wchodzi 7 gmin: jedna miejska: Człuchów, dwie miejsko-wiejskie: Czarne i Debrzno oraz cztery wiejskie: Człuchów, Koczała, Przechlewo i Rzeczenica. Stolica powiatu Człuchów leży na zbiegu głównych szlaków komunikacyjnych. Przez miasto wiedzie droga kołowa nr 25 prowadząca z Bydgoszczy do Koszalina, w Człuchowie krzyżuje się ona z drogą nr 22 Berlin - Kaliningrad.

Wspaniałe lasy, które zajmują połowę powierzchni powiatu, liczne jeziora i rzeki, urozmaicona rzeźba terenu, duża ilość rezerwatów przyrody i obszarów chronionego krajobrazu to niewątpliwie atrakcyjne walory turystyczne dla tych, którzy preferują cichy i spokojny wypoczynek na łonie natury, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Rezerwat ornitologiczny Osiedle kormoranów w Pakotulsku, leśno-torfowy Bagnisko Niedźwiady, leśno - florystyczny Cisy w Czarnem, florystyczno-torfowiskowo-ornitologiczny Bocheńskie Błoto, wodno - roślinny Jezioro Krasne oraz obszar krajobrazu chronionego Dolina Słupi i uroczysko Tokowisko głuszców mogą być obiektami zainteresowania turystów - przyrodników z całego świata.

Powiat człuchowski oferuje atrakcyjne i różnorodne formy wypoczynku przybywającym gościom. Można tu uprawiać nie tylko turystykę pieszą i rowerową, ale również motorową i wodną, a także wędkarstwo i myślistwo.

Szczególnym powodzeniem cieszą się spływy kajakowe rzeką Brdą. Organizatorem tej imprezy na terenie powiatu jest OKSiR w Przechlewie (ul. Człuchowska 60), który świadczy pełen serwis usług związanych ze spływem.

Liczne szlaki rowerowe, wędrowne i kajakowe pozwolą entuzjastom turystyki odkryć specyficzny urok tego pięknego i malowniczego terenu.

Zamek w Człuchowie

Zamek krzyżacki w Człuchowie

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • wieża zamku krzyżackiego z XIV w. – 46 m wysokości w Człuchowie,
  • kościół katolicki z XVII w. z barokową amboną, ołtarzem i konfesjonałem – Człuchów,
  • ruiny zamku obronnego z fosą wybudowanego na przeł. XIV/XVw. w Czarnem,
  • kościół parafialny z 1755r., bogato zdobiony, z wieżą krytą gontem w Czarnem,
  • kościoły ryglowe z XVII i XVIII w. we wsiach Nadziejewo, Raciniewo, Bińcze, Sierpowo, Krzemieniewo,
  • Wieża Czarownic w Debrznie,
  • kościół katolicki z przełomu XVII i XVIII w. w Przechlewie.

Podstawowe dane

Powiat: człuchowski
Gmina: Człuchów
powiat człuchowski - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: Wojska Polskiego 1
Miejscowość: 77-300 Człuchów
Telefon: 59 834 25 95
Faks: 59 834 25 39
Strona WWW http://starostwo.czluchow.org.pl
Strona BIP http://bip.powiatczluchowski.org.pl
Adres e-mail starostwo@czluchow.org.pl
Starosta człuchowski: Aleksander Gappa
Powierzchnia: 1575 km²
Ludność: 57 402

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu