Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Edukacja i sport
Co zrobić z dziećmi na wakacjach? Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ma propozycję

Co zrobić z dziećmi na wakacjach? Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ma propozycję

Dzieci przy stole podczas zajęć

Chodzi o cykl 16 spotkań, które odbywać się będą dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy – od 6 lipca do 26 sierpnia. W ich trakcie uczestnicy w wieku 9-13 lat poznają historię i kulturę m.in. Niderlandów, Chin, Włoch czy Ukrainy. Każde spotkanie składa się z warsztatów w siedzibie IKM oraz spaceru śladami danego kraju i jego kultury. Koszt udziału w jednym wydarzeniu wynosi 10 zł, obowiązują zapisy.

 

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego grupa uczestników jest niewielka (do 13 osób). Obowiązują zapisy: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl lub 798 376 055.

 

Czym różnią się Polacy od innych kultur?

Wakacje 2020 są wyjątkowe. Nie można podróżować do wszystkich zakątków świata, ale można szukać śladów różnych kultur i krajów w Gdańsku. W poniedziałki i w środy w godz. 10.00-13.00 w IKM będą warsztaty Wakacje w IKM. Gdańsk różnorodny kulturowo przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-13 lat. Każde spotkanie to nowa przygoda. Warsztaty poprowadzą doświadczeni animatorzy kultury, przewodnicy, kulturoznawcy, lingwiści. – Zajęcia odbywają się w małych grupach, obowiązują zapisy – mówi Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Z Kaszub do Chin

Letnią podróż w IKM rozpocznie się od Niderlandów. Anna Kotuła opowie, czym się od siebie różnią: Belgia, Flandria i Fryzja oraz gdzie znajdziemy je na mapie. Dlaczego dzisiejszy Gdańsk jest zbudowany w stylu niderlandzkim? Czym była Hanza i jakie Gdańsk czerpał korzyści z należenia do niej? Następne na szlaku są Niemcy. Marta Szagżdowicz przybliży uczestnikom zajęć, jak to się stało, że w Gdańsku mówiło się po niemiecku? Dlaczego niemieckie słowa są takie długie? Podczas spaceru będzie można zobaczyć wiekowe zabytki, na których można przeczytać niemieckie sentencje, ale i współczesne fasady udekorowane niemieckimi napisami już w XXI wieku.

Spacer po Gdańsku, śladami hiszpańskimi przeniesie nas w odległe czasy, gdy nad Motławą cumowały statki z wielu różnych krajów. W czasie spaceru dowiemy się co to były towary kolonialne i jakie najchętniej kupowali gdańszczanie. Z jakiego powodu mieszkańcy dawnego Gdańska wyruszali na pielgrzymkę do grobu św. Jakuba starszego? Wyjaśni to Anna Kotuła.

Tematem warsztatów będą też bliższe rejony m.in. Kaszuby. Podczas spotkania Beata Jankowska zapozna dzieci z ich historią i kulturą. Obejrzą mapę, flagę i herb Kaszub oraz usłyszą ich hymn. Warto wspomnieć, że istnieją dwa aktualnie śpiewane hymny, których słowa nawiązują do Gdańska. Uczestnicy zajęć zobaczą prawdziwy strój kaszubski i odkryją sztukę ludową, a podczas spaceru po Gdańsku poznają miejsca związane z Kaszubami.

Zajęcia z hebraistką, Moniką Bahyrycz dotyczyć będą języka hebrajskiego i kultury żydowskiej. Uczestnicy nauczą się paru podstawowych słów. Porozmawiają o Izraelu i jego mieszkańcach, odnajdą to państwo na mapie, dowiedzą się, jak wygląda, jak się w nim mieszka i co najchętniej jedzą Izraelczycy. Podczas spaceru śladami żydowskimi posłuchają historii osiedlania się Żydów w Gdańsku, dowidzą się czym się zajmowali i gdzie mieszkali.

Dzieci i młodzież do końca wakacji poszukają w Gdańsku także śladów: włoskich, rosyjskich, ukraińskich, hiszpańskich, Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku, francuskich, chińskich, rumuńskich, angielskich, szwedzkich, japońskich i łacińskich.

 

Warsztaty – Wakacje w IKM. Gdańsk różnorodny kulturowo

  • 6 lipca – 26 sierpnia, poniedziałki i środy, godz. 10.00-13.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

 

Warsztaty – Wakacje w IKM. Gdańsk różnorodny kulturowo_baner

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.