Powiat chojnicki jest położony w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego; w odległości ok. 130 km od Gdańska, 120 km od lotniska w Gdańsku-Rębiechowie i ok. 120 km od Słupska; na trasie Berlin-Kaliningrad. Chojnice to ważny węzeł kolejowy. Chojnice – stolica południowych Kaszub – nazwane przed wiekami przez Jana Długosza kluczem i bramą Pomorza, pełniły tę rolę i pełnią w dalszym ciągu – są miastem turystycznym i punktem wypadowym na całe Pomorze.

Powiat chojnicki to obszar niezwykle atrakcyjny dla turysty o każdej porze roku. Czyste powietrze, rzeki i jeziora, ogromne połacie Borów Tucholskich, bogactwo przyrody, a także różnorodna oferta spędzania wolnego czasu, połączona ze znaną, nie tylko w Polsce, gościnnością mieszkańców, gwarantują turystom zadowolenie z pobytu na Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej.

Powiat chojnicki posiada wiele atutów, ale do najważniejszych należy zaliczyć urozmaicony krajobraz i nieskażoną przyrodę, bowiem natura postąpiła tutaj szczodrze i nie poskąpiła swych bogactw, które można obserwować na każdym kroku i w pełnej krasie. Śmiało można stwierdzić, że okolice Chojnic zaliczają się do najcenniejszych zakątków przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce, które obfitują także w pojawiające się przez wieki relikty kultury i sztuki ludowej.

Bogato ukształtowany przez lodowiec skandynawski krajobraz borów urozmaicają jeziora oraz gęsta sieć rzek i strumieni, wijących się malowniczo w obniżeniach terenu. Niezwykle piękne i kameralnie położone w głuszy borów są jeziora lobeliowe o kryształowo czystej wodzie. Małe, ukryte wśród leśnych bagien i torfowisk, oczka wodne są częstymi elementami krajobrazu tej okolicy. W ich środowisku zachowały się roślinne relikty polodowcowe. Obfita jest także, świadcząca o czystości powietrza, flora porostów, wśród których występuje wiele rzadkich i ginących gatunków.

Czyste jeziora i rzeki zamieszkują raki i ryby. W dzikie ostępy boru zaszył się, rzadko już dziś spotykany w Europie, puchacz, a ponad wierzchołkami sosen dostrzec można szybującego orła bielika. Na śródleśnych jeziorach i torfowiskach gnieżdżą się żurawie, kormorany, czaple, łabędzie oraz wiele innych gatunków ptaków. Wędrując przez bezkresne połacie lasu napotkać można jelenia, sarnę, dzika, borsuka, wydrę oraz największą atrakcję tego terenu – bobra. Wnikliwe oko obserwatora przyrody dostrzeże zapewne żabę rzekotkę, żmiję zygzakowatą, zaskrońca czy też żółwia błotnego, któremu grozi zagłada.

Bogactwo form dzikiej przyrody i niepowtarzalność walorów krajobrazowo-kulturowych Ziemi Chojnickiej zaowocowały utworzeniem Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Parku Narodowego Bory Tucholskie. Należy podkreślić, że istnieją tutaj doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, przyrodolecznictwa oraz produkcji zdrowej żywności.

Chojnice stanowią doskonałą bazę wypadową w Bory Tucholskie oraz na szlaki turystyczne Pojezierza Kaszubskiego, które są coraz liczniej odwiedzane przez turystów. Przyciąga ich tu różnorodna oferta możliwości rekreacji i wypoczynku: kąpiele w rzekach i jeziorach, wędkarstwo, uprawianie sportów wodnych (kajakarstwo, żeglarstwo, motorowodniactwo), wycieczki rowerowe i piesze szlakami turystycznymi, jeździectwo.

Szlaki piesze:

 • szlak zielony – BY 2061– Szlak Strugi Siedmiu Jezior – Chojnice-Jarcewo-Klosnowo- Dębowa Góra-Małe Swornegacie-Chojniczki- Charzykowy – 46 km,
 • szlak czerwony – BY 2016c – Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego – Chojnice- Chojniczki- Bachorze- Stara Piła- Męcikał- Giełdon-Wiele – 51 km,
 • szlak niebieski – BY 2059n – Szlak Zbrzycy – Swornegacie-Zbrzyca- Słonecznica- Laska- Widno-Rolnik-Kaszuba- Leśno-Orlik-Lamk – 33 km przebiegający dalej do Wdzydz Kiszewskich,
 • szlak zielony – BY2056 – Brusy-Zalesie- Leśno-Parzyn-Kruszyn- Kubianowo-Laska- Pleśno-Drzewicz – 41 km,
 • szlak żółty – im. Józefa Bruskiego – Charzykowy- Wolność- Babilon – Jezioro Duże Łowne- Charzykowy – 27 km,
 • szlak niebieski – BY 202n – Szlak Brdy – Konarzyny-Małe Swornegacie- Swornegacie- Drzewicz- Męcikał-Mylof-Rytel – szlak przebiega dalej do Bydgoszczy
 • szlak niebieski – partyzantów AK – Szlachta-Dabki-Twarożnica-Fojutowo- Czersk Świecki
 • szlak zielony –Wielkiego Kanału Brdy – Rytel-Lutom-Legbąd,
 • szlak żółty kasztelański – Rytel-Lotyń-Wysoka – szlak dochodzi do miejscowości Gostycyn
 • Szlaki wodne:
 • Brda – dostępna do spływów kajakowych na długości 233 km, szlak zaczyna się od Jeziora Głębokiego i wiedzie przez jeziora Szczytno, Końskie, Krępsko, Charzykowskie, Długie, Karsińskie, Witoczno, Małołąckie, Dybrzyk, dalej przez Tucholski Park Krajobrazowy do Zalewu Koronowskiego i Bydgoszczy,
 • Zbrzyca – długość 45 km – rozpoczyna się na Jeziorze Sarnowiczym Wielkim, prowadzi przez jeziora: Dywan, Somińskie, Kruszyńskie, Parzyn, Michałowo, Laska, Księże, Parszczenica i łączy się z Brdą w Jeziorze Witoczno.

Szlaki wodne lokalne jednodniowe:

 • szlak Chociny z miejscowości Zielona Huta do Swornegaci
 • szlak Charzykowski z Charzykowych wzdłuż brzegów jeziora do Małych Swornegaci, gdzie łączy się ze Szlakiem Brdy.
 • Trasy rowerowe znakowane
 • trasa czarna po Borach Tucholskich – długość 113 km-Tuchola- Raciąż-Lutom-Woziwoda- Czersk-Odry-Karsin-Wiele-Leśno-Czapiewice-Drzewicz-Park Narodowy Bory Tucholskie- Bachorze-Chojnice lub alternatywnie ze wsi Leśno przez Kaszubę-Rolbik- Laskę-Śluzę- Swornegacie-Chociński Młyn do Bachorza
 • trasa niebieska – długość 166km-Bydgoszcz-Tuchola-Woziwoda-Lutom- Rytel-Mylof- Klosnowo- Drzewicz-Swornegacie-Chociński Młyn-Bachorze-Charzykowy- Chojnice.
ul. Kościuszki w Chojnicach

ul. Kościuszki w Chojnicach

Zabytki, które warto zobaczyć:

 • bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach (XIV w.),
 • kościół pojezuicki pw. Zwiastowania NMP (I poł. XVIII w.) w Chojnicach,
 • Stare Miasto w Chojnicach,
 • Brama Człuchowska (XIV w.) w Chojnicach,
 • drewniany kościół w Leśnie koło Brus z XVII w.,
 • rezerwat Kręgi kamienne – cmentarz skandynawskich Gotów z lat 70-200 n.e.) w Odrach koło Czerska i w Leśnie.

Podstawowe dane

Powiat: chojnicki
Gmina: Chojnice
powiat chojnicki - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: 31 Stycznia 56
Miejscowość: 89-600 Chojnice
Telefon: 52 396 65 00
Faks: 52 396 65 03
Strona WWW http://powiat.chojnice.pl
Strona BIP http://bip.powiatchojnice.pl
Adres e-mail starostwo@powiat.chojnice.pl
Starosta chojnicki: Stanisław Feliks Skaja
Powierzchnia: 1364 km²
Ludność: 95 994

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu