Jezioro Brodno Wielkie. Fot. Arkadiusz Bujak
Brodnica Górna, Złota Góra, punkt widokowy,
widok na jezioro Brodno Wielkie

Fot. Arkadiusz Bujak
Geograficznie Pomorskie położone jest w centralnej części Pojezierzy Południowobałtyckich, rozciągających się szerokim pasem od Meklemburgii po Litwę. Region wyróżnia duża liczba jezior, zwłaszcza w części środkowej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej. W Pomorskiem znajduje się 10 dużych jezior o pow. ponad 500 ha.

Kolejnym wyróżnikiem jest zieleń. Województwo pomorskie należy do najbardziej zalesionych: lasy oraz tereny zadrzewione pokrywają 37,2 proc. powierzchni  (3. miejsce w kraju, po lubuskim i podkarpackim). Największe zwarte kompleksy znajdują się w zachodniej części, wśród nich Bory Tucholskie, jeden z większych obszarów leśnych w Europie.
W Pomorskiem istnieje rozbudowany system obszarów chronionych. Obejmuje dwa parki narodowe (Słowiński i Bory Tucholskie), dziewięć parków krajobrazowych oraz strefy chronionego krajobrazu. Wszystkie te tereny zajmują w sumie 33 proc. obszaru województwa, które pod tym względem zajmuje czołową pozycję w kraju.
 
W województwie pomorskim znajduje się najdalej na północ wysunięty skrawek Polski: przylądek Rozewie (gmina Władysławowo): 54˚50' szerokości geograficznej północnej.