Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/bytow-3.jpg Bytów. Muzeum Zachodniokaszubskie skończyło 50 lat

Bytów. Muzeum Zachodniokaszubskie skończyło 50 lat

Zamek w Bytowie. Fot. mat. UMWP
21.06.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
21.06.2022

Od pół wieku muzeum prezentuje zabytki kultury materialnej i duchowej a także współczesną sztukę ludową. Muzeum Zachodniokaszubskie może też pochwalić się największym zbiorem prac Józefa Chełmowskiego. A zaczęło się 50 lat temu od pamiątek z rodzinnych archiwów mieszkańców Bytowa.

Muzeum Zachodniokaszubskie rozpoczęło działalność 1 stycznia 1972 r. Z okazji jubileuszu w placówce odbyły się uroczystości podczas których Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego uhonorował pracowników muzeum.

Wyjątkowe miejsce

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie ma już 50 lat.

– Warto zaznaczyć, że muzeum powstało z inicjatywy lokalnej społeczności, a pierwsze muzealia to były dokumenty, fotografie i inne eksponaty przekazane przez bytowian z rodzinnych archiwów – mówił podczas obchodów jubileuszu muzeum Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Tym, co wyróżnia placówkę na tle innych pomorskich muzeów jest niewątpliwie stała ekspozycja prac Józefa Chełmowskiego.

– Każda jego praca przykuwa uwagę i zadziwia oryginalnością. Jestem dumny, że największy zbiór artysty z Brus, znajduje się właśnie tutaj – dodał marszałek.

Wystawa prac Chełmowskiego „Józef Chełmowski. Portret artysty i człowieka” liczy około 600 pamiątek i prac artysty. Została otwarta w 2020 r. na poddaszu Domów Wdów. Podczas jubileuszowych uroczystości uhonorowani zostali pracownicy muzeum, a Mieczysław Struk i przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt podarowali bytowskiemu muzeum dwa obrazy malarki Beaty Ewy Białeckiej, wielokrotnej stypendystki marszałka.

Z kart historii

Już 12 lat po II wojnie światowej, w 1957 roku, zjazd założycielski Zrzeszenia Kaszubskiego w Bytowie postulował utworzenie na zamku muzeum kaszubskiego. Przez ponad 10 lat trwało pozyskiwanie zabytków, przygotowywanie pomieszczeń ekspozycyjnych i wreszcie 1 stycznia 1972 roku muzeum rozpoczęło działalność. Na przestrzeni 50 lat kolekcja eksponatów stale się powiększała, otwierano też nowe oddziały, takie jak skansen budownictwa ludowego w Sominach czy Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Od 1999 r. organizatorem muzeum jest samorząd województwa pomorskiego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.