Archiwum wiadomości 2014

Dzieci i młodzież z Ukrainy na Pomorzu

$image_alt

Atrakcje turystyczne, wyżywienie, zakwaterowanie, pomoc terapeutyczna i odpoczynek od traumatycznych wydarzeń – ponad 900 dzieci z terenów objętych walkami na Ukrainie skorzystało z wakacji na Pomorzu. Marszałek Mieczysław Struk spotkał się z konsulem generalnym Ukrainy w Gdańsku Myronem Yankivem i samorządowcami, by podsumować akcję pomocy, podziękować za zaangażowanie w jej organizację i omówić dalszą współpracę.

W okresie tragicznych walk na Ukrainie każda forma wsparcia jest potrzebna, a tej pomocy szczególnie potrzebują dzieci. Dlatego po spotkaniu z konsulem Ukrainy oraz dyrektorem Caritas Archidiecezji Gdańskiej ks. Januszem Steciem, które odbyło się w marcu br., marszałek Mieczysław Struk zwrócił się do pomorskich samorządów oraz organizacji pozarządowych z prośbą o pomoc przy organizacji wypoczynku dzieci z Ukrainy. W akcję zaangażowały się: Caritas Archidiecezji Gdańskiej, który przyjął 100 dzieci wraz z opiekunami, gmina Słupsk i Miasto Słupsk – 50, gmina Kępice – 43, Stowarzyszenie na drodze Ekspresji – 60, miasto Lębork i starostwo Lębork – 52, Gdańsk – 50 oraz Gdynia – 44. Łącznie 404 dzieci wraz z opiekunami.

Pomocy nie odmówiły również instytucje kultury i edukacji czy placówki turystyczne, bezpłatnie udostępniając organizatorom swoją ofertę: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Faktoria w Pruszczu Gdańskim, Narodowe Muzeum Morskie, Akwarium Gdyńskie oraz Gdyńskie Centrum Nauki Experyment. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie, zorganizowano wycieczki krajoznawcze, ekologiczno-przyrodnicze zabawy i gry zespołowe, konkursy oraz zajęcia plastyczne. Dzieci dostały także szkolne wyprawki, odzież czy kieszonkowe, a było to możliwe dzięki prywatnym sponsorom, społecznościom lokalnym i organizacjom pozarządowym.

Samorządy lokalne współpracujące z miastami partnerskimi na Ukrainie, w ramach niezależnej akcji, także zorganizowały wypoczynek dla 515 dzieci – miasto Kwidzyn, gmina Bytów, Starostwo Bytów, gmina Gniewino, gmina Gniew, powiat chojnicki, Sulęczyno, gmina Nowy Dwór Gdański, powiat człuchowski, gmina Pelplin, Gmina Prabuty i parafia Trąbki Wielkie. W sumie województwo pomorskie gościło w te wakacje 919 dzieci oraz ich opiekunów.

Planowane spotkanie z konsulem Ukrainy będzie okazją do podsumowania wspólnych działań oraz do uzgodnienia dalszych form pomocy i kierunków współpracy z Ukrainą.


Małgorzata Pisarewicz

 

view szablon artykułu

Najczęsciej czytane

Tytuł
III sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Radni będą głosować nad budżetem na przyszły rok [TRANSMISJA]
Słupska galeria sztuki poszukuje dyrektora. Kto może nim zostać?
Droga S6 wykreślona z listy inwestycji. Komisja Europejska zaniepokojona działaniami rządu
Ponad 110 mln zł na rewitalizację w Słupsku, Ustce i Lęborku. Mieszkańcy skorzystają z parków, skwerów i wyremontowanych budynków
Świetlice dla dzieci, kluby seniora oraz pomoc specjalistów. Rozwój usług społecznych na Pomorzu – podpisanie umów [GALERIA]
Zdolni z Pomorza
Nowy rozkład jazdy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Dzieci i młodzież z Ukrainy na Pomorzu
List otwarty do Prezydenta RP w sprawie przemówienia podczas pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”
Mieczysław Struk marszałkiem województwa pomorskiego
Marszałek Struk apeluje do pomorskich przedsiębiorców i pracodawców o pomoc poszkodowanym w nawałnicach
Rekordowy marzec! Ponad ćwierć miliona pasażerów na linii PKM. Sukces nowego rozkładu jazdy
Ponad 33 mln zł na informatyzację pomorskich podmiotów leczniczych. Opieka medyczna będzie lepsza i szybsza
Rok Jezior Pomorza
Podpisz petycję w sprawie budowy drogi ekspresowej S6
Rozkład jazdy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Zmiany personalne w trzech pomorskich szpitalach
Ekspresówka do Słupska musi powstać. Pokażmy Komisji Europejskiej nasze poparcie dla budowy trasy S6
Nowa jakość w promocji regionu
Koniec kontroli CBA. Nie ma korupcji, są zastrzeżenia formalne. Prawnicy: „Bezpodstawne zarzuty”