Aktualności

Żywa Biblioteka wraca do Tczewa

Żywa Biblioteka w Tczewie. Fot. ©Depositphotosmonkeybusiness
Fot. ©Depositphotosmonkeybusiness

Ludzie są jak książki – każdy ma swoją opowieść – z tą różnicą, że ich scenariusze napisało samo życie. Książki można wypożyczyć w bibliotece, ale czy ludzi też? O tym jak to jest „przeczytać" ludzką książkę będą mogli przekonać się mieszkańcy Tczewa, w którym 10 września 2016 r., odbędzie się druga edycja projektu Żywa Biblioteka.

Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, przekonania.

- Uważamy, że najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią i dlatego organizujemy otwartą dla wszystkich Żywą Bibliotekę, gdzie reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, można zaprosić do rozmowy i zweryfikować swoje poglądy. Naszym celem jest zmiana postawy ludzi wobec inności na opartą na zrozumieniu i szacunku. Chcemy po raz pierwszy zorganizować w Tczewie Żywą Bibliotekę, na którą zaprosimy osoby, na co dzień spotykające się z problemem nietolerancji i dyskryminacji. Nasze wydarzenie połączymy z Maratonem Pisania Listów Amnesty International. W ten wyjątkowy sposób pragniemy poruszyć temat praw człowieka. - mówi w imieniu organizatorów Aleksandra Kęprowska z Fundacji Pokolenia.

Żywa Biblioteka odbędzie się 10 września w godz. 12.00-18.00 w Fabryce Sztuk, przy ulicy 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Żywe Książki, które będzie można „wypożyczyć":

  • Weganin

  • Anarchista/Antyfaszysta

  • Abstynent z wyboru

  • Wegetarianka

  • Rosjanka

  • Zielonoświątkowcy

  • Pastafarianin

  • Samotna matka

Skąd pomysł?

Autorami pomysłu Żywej Biblioteki byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji „Stop Przemocy" z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library. W Polsce Żywe Biblioteki od czerwca 2014 roku skupione są w sieci Żywa Biblioteka Polska, która jest koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja.

Jak działa Żywa Biblioteka?

Żywa Biblioteka Wrocław (tutaj projekt ruszł) jest biblioteką „latającą", organizowaną w różnych miejscach - w bibliotekach, szkołach, firmach, instytucjach publicznych, kinie, kawiarni. O tym, gdzie odbędzie się następna Żywa Biblioteka i do kogo jest skierowana, organizatorzy informują na stronie projektu oraz na fan pagu na Facebooku. Każdy, kto przychodzi do Żywej Biblioteki, ma możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną Książką przez 30-45minut. Czytelnik będzie musiał się zarejestrować i dostanie kartę biblioteczną, która upoważni go do wypożyczania. Następnie będzie mógł zapoznać się z katalogiem dostępnych tytułów Książek - ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są pewne stereotypy, które są nieakceptowane lub wykluczane ze społeczeństwa.

Czytelnicy przychodzący do Żywej Biblioteki mogą liczyć na wsparcie bibliotekarek, które pomogą im w wyborze odpowiedniego tytułu i wyjaśnią zasady funkcjonowania Żywej Biblioteki.

 

view szablon artykułu