Aktualności

Żuławski Tulipan

$image_alt

Żuławski Tulipan odwiedził już świat bajek, planet, a nawet piłki nożnej. W tym roku zabierze uczestników w tulipanową, niesamowitą i pełną wrażeń podróż dookoła świata. W Mokrym Dworze¸ 9 i 10 maja 2015 r. można będzie podziwiać kwiatowe kompozycje Żuławskiego Tulipana.

Głównym bohaterem tegorocznej edycji Żuławskiego Tulipana będzie Jerzy Adam Forster, pochodzący z Mokrego Dworu podróżnik i członek wyprawy Jamesa Cooka po Pacyfiku. Motyw podróży będzie przyświecał nie tylko dywanom z setek tysięcy główek tulipanów, ale również całemu programowi towarzyszącemu. Na odwiedzających czeka wiele atrakcjiatrakcje, a wśród nich m.in. spotkanie z podróżnikami pod patronatem Radia Gdańsk i miesięcznika „Poznaj świat".

Żuławski Tulipan to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce na tak dużą skalę. Coroczne dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie przygotowany dywan z główek tulipanów, ale z uwagi na fakt, że kwiaty całymi rodzinami, przez kilka dni i często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, układają sami mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański. W sumie każdego roku w przygotowaniach bierze udział ok. pół tysiąca osób. Do stworzenia kompozycji co roku używa się ok. 2 mln główek tulipanów. Rezultatem kilkudniowego układania jest robiący ogromne wrażenie na wszystkich odwiedzających kwiatowy dywan.

 Żuławski Tulipan.
 Fot. mat. prasowe Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Każdego roku imprezie przyświeca inny motyw przewodni. W poprzednich latach były: ormiańskie motywy inauguracyjnego Żuławskiego Tulipana 2009, Rok Chopinowski, Rok Jana Heweliusza, Euro 2012, Tulipanowy Bajkowy Świat i Tulipany dla Jana Pawła II. W tym roku nie zabraknie egzotyki, elementów marynistycznych i rozmaitych ciekawostek podróżniczych.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Żuławski Tulipan, plakat, kliknij i powiększ

Żuławski Tulipan
9-10 maja 2015 r., sobota-niedziela, rozpoczęcie w sobotę o godz. 12
Mokry Dwór k. Pruszcza Gdańskiego

Wstęp –  wolny

Więcej: Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Program
godz. 12.00 – powitanie gości, występ Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański Jagódki
godz. 13.00 – koncert szant „Podróż z piratami"
godz. 14.00 – prezentacja muzyczno-taneczna dzieci ze szkoły w Wiślinie

  • rozpoczęcie konkursu na najpiękniejszy dywan kwiatowy (liczba uczestników/drużyn jest ograniczona. O udziale w konkursie będzie decydować kolejność zgłoszeń – zapisy chętnych w dniu imprezy od godz. 13.00 w namiocie organizatorów)
  • spektakl teatralny dla najmłodszych „Czerwony Kapturek"

godz. 14.30 – biesiada międzynarodowa z przebojami z różnych stron świata
godz. 15.00 – spektakl teatralny dla najmłodszych „Kot w butach"
godz. 16.00 – rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy dywan kwiatowy
godz. 16.30 – koncert „Muzyczna podróż dookoła świata"
godz. 17.00 – spektakl teatralny dla dzieci „Legenda o starym dębie"
godz. 19.00 – koncert i zabawa taneczna z zespołem Bez Prawa do Zasiłku
godz. 22.00 – pokaz fajerwerków
godz. 24.00 – zakończenie imprezy

Ponadto, zaplanowano spotkania z podróżnikami, możliwość oglądania dywanu kwiatowego z podwyższonej trybuny, stoiska handlowe, gastronomiczne i rękodzielnicze, zamki dmuchane, stoisko gminnej biblioteki – nowości wydawnicze, promocja książek podróżniczych i turystycznych.

W niedzielę, drugiego dnia imprezy, będzie można oglądać kompozycje kwiatowe i zrobić zakupy na stoiskach handlowych.

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności