Aktualności

Zrozumieć przestrzeń, czyli weekend z kostką Rubika

$image_alt
Fot. źródło: www.experyment.gdynia.pl

Pokazy sportowe i warsztaty przez cały dzień trwać będą 9 i 10 maja 2015 r. w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Podczas weekendu z kostką Rubika powstanie niezapomniana, naukowa przestrzeń zabawy.

Kostka Rubika jest jedną z najbardziej znanych zabawek na świecie. Łamigłówka nie służy wyłącznie do zabawy, jest rewelacyjnym narzędziem do ćwiczenia: zręczności, szybkości, logicznego myślenia, ale przede wszystkim pomaga zrozumieć przestrzeń.

Na weekend z kostką Rubika zaprasza Centrum Nauki Experyment. Program obfitował będzie w pokazy, warsztaty, kreatywne prace grupowe, spotkanie z rekordzistami świata w układaniu kostki Rubika, a wszystko to we współpracy z profesjonalistami z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu oraz szkoły Rubi ART. Zaplanowano:

  • artystyczne mozaiki – ułożenie na oczach widzów portretu z 4 tys. kostek przez zespół zawodników, co daje obraz o powierzchni prawie 15 m kw. (na wystawie);
  • pokazy – szybkiego układania kostki, rozwiązywania łamigłówek – wraz z ich omówieniem przez instruktorów, prezentacja profesjonalnych stanowisk startowych oraz występy czołówki klubu RubiART, w tym rekordzistki świata w speedcubingu (co godzinę na scenie);
  • warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów – łamigłówki dobierane będą odpowiednio do wieku uczestników, warsztaty otwarte dla wszystkich zainteresowanych (co godzinę pod sceną).

Zrozumieć przestrzeń, czyli weekend z kostką Rubika - plakatZapowiada się genialne widowisko z takim konkurencjami, jak np. układanie kostki klasycznej na różne sposoby, kostek 2x2, 4x4, piramidy i wielu innych. Warto wiedzieć, że liczba kombinacji tradycyjnej kostki (tj. 3x3x3) wynosi ponad 43 tryliony! Istnieje wiele metod układania kostki, przedstawią je prowadzący w Eksperymencie, ale potwierdzone jest, że każdą kostkę można rozwiązać w 29 ruchach lub mniej. A na koniec informacja, ile czasu zajmuje ułożenie kostki? Rekordzistom wystarczy niespełna 10 sekund!

Wejście w ramach biletu na wystawę.

 

Wydarzenie wpisane jest w obchody Roku Matematyki na Pomorzu

Zobacz również: Centrum Nauki Experyment w Gdyni

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości