Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c139e721-2e25-490b-939e-10309dba1536.jpg Zrozumieć bohatera – wystawa i prelekcja w Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Zrozumieć bohatera – wystawa i prelekcja w Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Wnętrze Drukarnia Cafe

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są choroby rzadkie i dlaczego osoby nimi dotknięte nazywa się bohaterami, przyjdź do Cafe Drukarnia. Wernisaż niezwykłych grafik 14 artystów odbędzie się w czwartek, 28 lutego 2019 r. Wstęp jest wolny.

 

Organizatorami ekspozycji, którą można oglądać do 24 marca 2019 r., są Drukarnia Cafe, drużyna Bohatera Borysa oraz Tata Studio.  

 

O wystawie

Ekspozycja składa się z grafik o wymiarach 70 x 100 cm. Żaden z artystów nie zmaga się z chorobą rzadką. Wszystkie osoby włączyły się w akcję, aby wypowiedzieć się o swojej wizji małych wielkich bohaterów, czyli dzieci zmagających się z chorobami rzadkimi, które zmuszają je do bohaterstwa. Wystawa tym samym buduje świadomość społeczną dotyczącą tych schorzeń. Artystami, których grafiki można podziwiać są: Karol Banach, Katarzyna Bogucka, Joanna Czaplewska, Zuza Gadomska, Magdalena Jakubowska, Mateusz Kaufhold, Vera King, Agata Królak, Tamara Kwiatkowska, Kamil Lach, Monika & Adam Świerżewscy, Mary Zalewska oraz Zuza Zamorska.

 

Choroby rzadkie

Uczestnicy wernisażu dowiedzą się, czym są choroby rzadkie i dlaczego warto było zorganizować wystawę. Wydarzenie odbywa się w Światowy Dzień Chorób Rzadkich.

Zgodnie z definicją: „choroby rzadkie CR (z ang. rare diseases) to choroby występujące sporadycznie, są trudne w diagnostyce, o przewlekłym i ciężkim przebiegu, w większości ujawniają się w wieku dziecięcym. Aż 80 proc. rzadkich chorób ma podłoże genetycznie”. Na świecie jest  ich ponad 12,5 tys. Zapada na nie od 6 do 8 proc. populacji. Oznacza to, że choruje 350 mln osób, w Europie to ponad 30 mln. To tak, jakby cała ludność Malty, Luksemburga, Cypru, Estonii, Łotwy, Słowenii, Litwy, Chorwacji, Irlandii, Słowacji i Finlandii była chora na choroby rzadkie. Szacuje się, że cierpi na nie jest ok 2-3 mln Polaków. Choroby te różnią się przyczynami, przebiegiem i sposobem leczenia. Jednak aż 80 proc. z nich ma podłoże genetyczne. Wiele z nich jest nieuleczalna i w 75 proc. dotyka dzieci.

 

Chorzy bohaterowie

Organizatorzy wystawy opowiedzą też, dlaczego chorych nazywa się bohaterami. Bohaterowie to zwykle osoby, które kojarzą się z wyjątkowymi czynami, męstwem, odwagą, walecznością, uporem. Walczą ze swoimi, często śmiertelnymi wrogami, którzy chcą z niewiadomych względów ich zniszczyć. Większość ludzi zna lub potrafi wyobrazić sobie takich bohaterów. Ale jak wygląda bohater, który spełnia te wszystkie warunki, ale… ma dopiero rok, trzy, pięć czy dziewięć lat? Jak definiujemy takich bohaterów? Jak wyglądają? Co robią? Jak i z kim walczą?

Przedstawione na wystawie prace to próba uchwycenia wyjątkowości i tragicznego paradoksu małych wielkich bohaterów, którzy są, walczą i żyją wśród nas. Tu i teraz, w przestrzeni miejskiej i publicznej, nie tylko w domach i prywatnych czterech ścianach.

 

Zrozumieć bohatera – wernisaż

  • wystawa będzie czynna do 24 marca 2019 r.
  • 28 lutego 2019 r., godz. 19.00
  • Drukarnia Cafe
  • ul. Mariacka 36
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Wydarzenie na Facebooku

zrozumieć bohatera_plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.