Aktualności

Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Poznaj tajemnice tworzenia współczesnych oper

Wojtek Blecharz
Wojtek Blecharz. Fot. Joerg Letz

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece odbędzie się spotkanie poświęcone operze współczesnej. Wydarzenie zostanie zorganizowane w poniedziałek, 13 maja 2019 r., a jego gościem będzie muzyk Wojtek Blecharz. Wstęp – wolny.

 

Spotkanie w ramach projektu Recepta w Starej Aptece dotyczyć będzie tworzenie oper w dzisiejszych czasach. Jego gościem będzie Wojtek Blecharz – kompozytor muzyki autonomicznej i teatralnej, twórca oper wykraczających poza formę spektaklu muzycznego ze śpiewem i akcją. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się m.in. co znaczy dla niego gatunek operowy, jak dziś zmienia się traktowanie śpiewu i gry instrumentalnej, czym jest przestrzeń w jego operach (realizowanych w parku albo za kulisami teatru), a także jakie jest miejsce opowieści w jego muzycznych spektaklach.

Rozmowę z Wojtkiem Blecharzem poprowadzą Adam Suprynowicz oraz Michał Kurkowski.

 

Wojtek Blecharz (ur. 1981) – kompozytor. W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 r. otrzymał doktorat z dziedziny kompozycji na wydziale muzycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, specjalizującym się w tworzeniu i wykonawstwie muzyki współczesnej. Od 2012 r. współorganizuje wraz z Pawłem Mykietynem festiwal muzyczny Instalakcje przy Nowym Teatrze w Warszawie.

Blecharz wyreżyserował swoje trzy opery-instalacje: „Transcryptum" (2013), zamówioną przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie, „Park-Operę" (2016), zamówioną przez Teatr Powszechny w Warszawie oraz „Body-Operę" (2014-2016), zamówioną przez Nowy Teatr oraz Huddersfield Contemporary Music Festival. W kwietniu 2018 odbyła się premiera czwartej opery Blecharza „Fiasko", wyreżyserowana przez K.A.U & Wdowik w Teatrze Operowym w Darmstadcie, natomiast we wrześniu 2018 r. odbyła się premiera „Rechnitz.Opera", oparta na tekście Elfriede Jelinek, w reżyserii Katarzyny Kalwat, zamówiona przez TR Warszawa oraz festiwal Warszawska Jesień.

Jest laureatem licznych stypendiów i konkursów (m.in. konkursu kompozytorskiego Impuls w Austrii, Stypendium Fundacji Siemensa), w 2012 r. został nominowany do Paszportów Polityki, a w 2013 r. jego opera „Transcryptum" była nominowana do nagrody Gazety Wyborczej Wdechy w kategorii Wydarzenie i Miejsce Roku. Ostatnio komponował utwory dla Orkiestry Zakazanego Miasta w Pekinie, International Contemporary Ensemble ICE z Nowego Jorku, Musiques Nouvelles z Brukseli, KNM Ensemble z Berlina, dla zespołów Kwadrofonik, Klangforum Wien, Royal String Quartet, Flute O'Clock, LutosAir i innych.

W 2016 r. Blecharz skomponował i wyreżyserował spektakl „Soundwork" dla ośmiu aktorów, zamówiony przez TR Warszawa, a w 2017 r. stworzył instalację koncertową „Dom dźwięki", zamówioną przez Teatr im. Słowackiego w Krakowie, oraz instalację „Axis" na generatory rytmu, syntezatory analogowe i wiolonczelę, zamówioną przez Instytut Goethego w Warszawie i Instytut Polski w Berlinie. W 2009 r. skomponował muzykę do „Zmierzchu bogów" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże.

 

Recepta w Starej Aptece

  • 13 maja 2019 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

Logotyp Recepta w Starej Aptece
view szablon artykułu