Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/99827428-e723-4878-af41-8fde58064a15.jpg Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Poznaj mroczne kulisy walki o władzę w sztuce belgijskiego reżysera

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Poznaj mroczne kulisy walki o władzę w sztuce belgijskiego reżysera

Scena ze spektaklu „Kings of War" w reżyserii Ivo van Hovego

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zaprezentowane zostanie nagranie spektaklu „Kings of War" Ivo van Hovego. Wydarzenie zostanie zorganizowane w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r. Wstęp – wolny.

 

Sztuka będzie można zobaczyć z polskimi napisami w tłumaczeniu Dagmary Chojnackiej i opracowaniu Karoliny Ogrodowskiej.

 

Zobaczyć to, co z reguły jest niewidoczne…

Punktem wyjścia dla reżysera „Kings of War” były trzy kroniki historyczne Williama Szekspira: „Henryk V”, „Henryk VI” i „Ryszard III”. Reżyser zestawił ze sobą te teksty i przepisał je tak, aby zaprezentować widzom aktualną opowieść o zdegenerowanym świecie współczesnej polityki. Poprzez przywołanie trzech odmiennych postaw przywódców, przyjmujących różne strategie w obliczu wojny, twórcy udało się sięgnąć do esencji oryginału.

Van Hove nie chciał, jak często wystawia się kroniki królewskie, stworzyć monumentalnego spektaklu, poszukiwał za to sposobu na zbudowanie kameralnego dramatu skupionego w przestrzeni centrum dowodzenia. Tą rzeczywistością rządzi ludzkie pragnienie władzy, dla której nikt nie cofnie się przed choćby najgorszą manipulacją. Jest to teatr bezlitosnych władców, bezustannie nakręcających spiralę przemocy i wojny, które oglądamy jak telewizyjne wiadomości – nie tyle z własnej woli bierni, ile pozbawieni możliwości działania. U van Hovego widzimy to, co z reguły jest niewidoczne dla ubezwłasnowolnionego ludu: mroczne kulisy władzy.

 

Ivo van Hove (ur. 1958) – belgijski reżyser teatralny, filmowy i operowy. Od 2001 r. jest dyrektorem Toneelgroep Amsterdam, jednego z czołowych teatrów w Europie. Swoją karierę rozpoczął w 1981 r. realizacją dwóch spektakli opartych na dramatach własnego autorstwa („Bakterie” oraz „Plotki”). Od tamtej pory reżyserował w wielu krajach europejskich oraz na świecie – zarówno w teatrze dramatycznym, jak i operowym oraz musicalowym. Zrealizował m.in. musical „Lazarus”, przy którym współpracował z Davidem Bowiem. Ivo van Hove ma na koncie także produkcje telewizyjne, które powstawały na zamówienie holenderskiej telewizji.

Jego przedstawienia pokazywano na największych, europejskich festiwalach teatralnych, m.in. w Awinionie czy Edynburgu oraz w Wenecji. Polskim widzom jest znany z prezentacji „Głosu człowieczego” na festiwalu Kontakt w Toruniu a także „Tragedii rzymskich”, „Rosjan!”, „Szeptów i krzyków” oraz „Persony/po próbie”, pokazywanych w ramach festiwalu Dialog-Wrocław. Jego realizacja opery „Łaskawość Tytusa” była koprodukowana przez Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie.

 

Recepta w Starej Aptece

  • 8 kwietnia 2019 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Logotyp - Recepta w Starej Aptece
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.