Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Praca
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1337b5a6-9805-46f9-9f1e-f39b202167b7-1.jpg Zrealizowałeś ciekawy projekt za unijne fundusze? Zgłoś go do międzynarodowej nagrody Regio Stars 2020

Zrealizowałeś ciekawy projekt za unijne fundusze? Zgłoś go do międzynarodowej nagrody Regio Stars 2020

W 2019 roku do nagrody Regio Stars zgłoszony był m.in. Gdański Szlak Wodociągowy, który składa się z trzech obiektów technicznych: dwóch historycznych podziemnych zbiorników wodnych (Stara Orunia zbudowana w 1869 roku i Stary Sobieski z 1911 roku) i jednej nowoczesnej wieży ciśnień Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej (z 2015 roku). Miał szansę na wyróżnienie w kategorii „Budowanie miast odpornych na zmianę klimatu". Fot. Aleksander Olszak.

Regio Stars to wyróżnienia przyznawane przez Komisję Europejską dla innowacyjnych projektów, które zmieniają życie mieszkańców regionu i rozwijają lokalne społeczności. Poszukiwane są pomysły w pięciu kategoriach. To m.in. edukacja, gospodarka, transformacja przemysłowa i aktywność obywatelska. Projekty można zgłaszać do 9 maja 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Brukseli.

 

Do tej pory nagrodę otrzymała m.in. rewitalizacja Dolnego Miasta realizowana przez Gdańsk w kategorii „CityStar – Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich” (nagroda przyznana w 2016 roku). Czytaj więcej: RegioStars 2016 zdobyte.

 

Przykład dla innych

Nagrody Regio Stars po raz pierwszy przyznano w 2008 roku. To prestiżowe wyróżnienia, które proponują nowe podejście do rozwoju regionalnego i stają się inspiracją dla pozostałych regionów Europy. Zwycięzcy otrzymują film promocyjny o projekcie oraz puchar i certyfikat. Nagroda wręczana jest podczas uroczystej gali Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w październiku 2020 roku w Brukseli. Wszyscy finaliści zostaną również zaproszeni do stolicy Europy na szkolenie, a ich projekty znajdą się w bazie najlepszych praktyk.

W tym roku projekty można zgłaszać w pięciu kategoriach:

  1. Transformacja przemysłowa na rzecz inteligentnej Europy
  2. Gospodarka o obiegu zamkniętym dla ekologicznej Europy
  3. Umiejętności i edukacja na rzecz cyfrowej Europy
  4. Zaangażowanie obywateli na rzecz europejskich miast opartych na zasadzie spójności
  5. Wzmocnienie pozycji młodzieży na rzecz współpracy ponad granicami – 30 lat INTERREG

 

Kto i gdzie zgłasza?

Projekty zgłaszają kierownicy tych działań po uzyskaniu zgody instytucji zarządzającej. Z jednego programu można zgłosić maksymalnie pięć projektów. Aplikacje przyjmowane się do 9 maja 2020 przez specjalny formularz na stronie internetowej Regio Stars Awards.

Zgłoszone projekty zostaną ocenione przez jury złożone z przedstawicieli środowisk akademickich, których zadaniem będzie ogłoszenie zwycięzców. Dodatkowo każdy obywatel będzie mógł zagłosować na wybrany przez siebie projekt za pośrednictwem Internetu. Wyłoniony tą drogą zwycięzca otrzyma nagrodę publiczności.

Więcej o warunkach uczestnictwa w serwisie Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.