Aktualności

Zmodernizowany pociąg w Malborku

$image_alt

Na dworcu kolejowym w Malborku można było dziś zobaczyć zmodernizowany pociąg, z którego już wkrótce będą mogli korzystać pasażerowie na trasach międzywojewódzkich: Gdynia-Elbląg-Olsztyn oraz Gdynia-Bydgoszcz. To pierwszy z czterech pojazdów, zmodernizowany dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Nowy skład obejrzeli wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski i burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski.

Przypomnijmy, że 14 grudnia 2014 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów PKP. To dobra wiadomość m.in. dla mieszkańców Malborka, bowiem, na linii Malbork-Elbląg pojawią się dwa połączenia więcej niż dotychczas, zaś najkrótszy czas jazdy z Malborka do Gdańska od przyszłego roku wyniesie 37 minut.

Fot. Sławomir LewandowskiModernizacja elektrycznych zespołów trakcyjnych zapewni pasażerom dobre warunki jazdy. Dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, modernizacji uległy cztery zespoły, jeden z nich został zaprezentowany już dziś. Każdy z mieszkańców mógł przekonać się, jak wyglądają nowoczesne wagony, jaki jest ich standard oraz dowiedzieć się więcej o planowanych zmianach.

 

 

O projekcie:
 
Modernizacja 4 elektrycznych zespołów trakcyjnych realizowana jest w ramach projektu „Zakup i modernizacja kolejowego taboru pasażerskiego o napędzie elektrycznym, do obsługi połączeń międzyregionalnych na obszarze co najmniej dwóch województw", dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Projekt obejmuje zakup i modernizację 8 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zakupy taboru (8 sztuk objętych projektem) zostały zrealizowane w latach 2010-2012, z czego 4 zostały już zmodernizowane w latach 2011-2012. 
 
Fot. Sławomir Lewandowski

 

 

 

 

 

 

Wartość całkowita projektu to 70,15 mln zł, kwota dofinansowania to 40,44 mln zł. Planowana modernizacja dotyczy ostatnich 4 pojazdów z projektu.

Elektryczne zespoły trakcyjne serii EN57 to popularne pojazdy kolejowe używane już w województwie pomorskim przez PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o. i przez Przewozy Regionalne Sp. z o.o. do obsługi połączeń SKM (nr 250 i do Słupska) i połączeń PR np. do Elbląga, Olsztyna i Bydgoszczy. Pojazdy będą obsługiwały połączenia z Gdyni do Elbląga, Olsztyna i Bydgoszczy.

Fot. Sławomir LewandowskiW ramach modernizacji zaplanowano m.in.:

• dostosowanie taboru do obsługi osób niepełnosprawnych,
• zamontowanie nowej kabiny WC z zamkniętym system obiegu i dostosowanej do obsługi osób niepełnosprawnych,
• zabudowanie systemu informacji audio-wizualnej,
• zamontowanie tablic kierunkowych LED zewnętrznych,
• zamontowanie tablic wewnętrznych LCD z bieżącą informacją o trasie i lokalizacji pociągu,
• zabudowanie w kabinie maszynisty sygnalizacji zamkniętych drzwi automatycznych w pojeździe ze wskazaniem na sygnalizatorze, które drzwi są otwarte;.
• zamontowanie w przedziałach pasażerskich i służbowych nowych, wysokich siedzeń ergonomicznych z podłokietnikami z wysoką odpornością na uszkodzenie (dewastację);
• zamontowanie nowych ergonomicznych foteli dla maszynisty;
• zamontowanie układu pomiarowego zużycia energii elektrycznej.

Fot. Sławomir LewandowskiPrzeprowadzenie modernizacji pozwoli na poprawę bezpieczeństwa i warunków podróżowania pasażerów, poprawę warunków pracy maszynisty, obniżenie zużycia energii elektrycznej oraz obniżenie awaryjności pojazdu (głównie w okresie zimowym).

 

 

 

 

 

 

 Małgorzata Pisarewicz
Fot. Sławomir Lewandowski

view szablon artykułu