Aktualności

Zmiany w WFOŚiGW. Po 18 latach odchodzi Danuta Grodzicka-Kozak: „Jest mi po ludzku żal”

Danuta Grodzicka-Kozak i Maciej Kazienko
Danuta Grodzicka-Kozak i Maciej Kazienko. Fot. KFP

Kierownictwo w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku obejmuje w poniedziałek, 24 lipca 2017 r. Maciej Kazienko. Co o zmianach myśli prezes Grodzicka-Kozak?

 

W maju weszła w życie znowelizowana przez PiS ustawa, która zmieniła zasady funkcjonowania WFOŚiGW. Nie są one już powiązane z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Obecnie w radach nadzorczych zasiadają cztery osoby wyznaczone przez rząd PiS – wojewodę i ministra środowiska oraz jedna wybrana przez sejmik województwa. Nie ma już w nich przedstawicieli organizacji pozarządowych.

 

Pierwsza decyzja? Powołanie nowego prezesa

Zmiany w radzie nadzorczej WFOŚiGW w Gdańsku nastąpiły 17 lipca 2017 r. W nowej radzie zasiedli: Zenon Odya (radny Sejmiku Województwa Pomorskiego), Agata Jojczyk (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska), Patryk Demski (burmistrz Pelplina, PiS), Przemysław Marchlewicz (działacz PiS) oraz Jacek Krawczyk (wyznaczony przez ministra środowiska).

Już na pierwszym posiedzeniu Rada Nadzorcza odwołała Danutę Grodzicką-Kozak, która była prezesem przez ostatnie 18 lat i uważana powszechnie za autorytet w dziedzinie ochrony środowiska. Na jej miejsce powołany został Maciej Kazienko. Wiceprezesem została Teresa Jakubowska.

 

Danuta Grodzicka-Kozak: „Żal mi pracy, która jest moją pasją"

Odchodzącą ze stanowiska prezes zapytaliśmy, z czego po 18 latach pracy jest szczególnie zadowolona.

– Najbardziej cieszy mnie projekt, który rozpoczął się z mojej inicjatywy jeszcze w 1995 roku. To Ochrona Wód Zatoki Gdańskiej, Puckiej i Morza Bałtyckiego. Dzięki temu możemy w tej chwili plażować i kąpać się w czystej wodzie.

Dzięki projektowi, plaże nad zatoką i plaże morskie są teraz otwarte. Jest to efekt prac wszystkich samorządów nadmorskich, które budowały oczyszczalnie, zadbały o czyste wody w regionie i zlikwidowały wszystkie dopływy do morza. Zapewniło to rozwój Pomorza i Trójmiasta.

– Moją największą satysfakcją była podróż przez Półwysep Helski w trakcie bardzo słonecznego lata. Zobaczyłam wtedy za Władysławowem mnóstwo kapiących się ludzi i mnóstwo kite'ów. To była dla mnie ogromna satysfakcja, że się udało – mówi Grodzicka-Kozak. Choć odwołanie nie jest dla niej zaskoczeniem, widać, że bardzo przeżywa rozstanie z instytucją, którą budowała przez ostatnie 18 lat. – Jest mi po ludzku żal. Żal pracy, która jest moją pasją – mówi.

 

 

Marszałek Struk: „Mam nadzieję, że polityka ekologiczna województwa będzie kontynuowana"

Zgodnie z nowelizacją, Zarząd Województwa ma 7 dni na powołanie i zatwierdzenie nowego zarządu. Jest to formalność, bo ustawa dopuszcza też możliwość uprawomocnienia zarządu tylko przez radę nadzorczą, bez udziału samorządu. – Zatwierdziliśmy te kandydatury, szczególnie że obie zarekomendowane osoby znają się na ochronie środowiska i mają w tym zakresie doświadczenie – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Mam nadzieję, że polityka ekologiczna będzie kontynuowana – dodaje marszałek.

 

 

Maciej Kazienko, nowy prezes, wcześniej był wiceprezesem WFOŚiGW w Gdańsku. Natomiast Teresa Jakubowska to pracownik Departamentu Rozwoju Gospodarczego Referatu Planowania Energetycznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Oficjalnie, zmiany zaczną obowiązywać od 24 lipca 2017 r.

– Fundusz będzie kontynuować podjęte inicjatywy – mówi o planach na przyszłość Maciej Kazienko.

 

 

view szablon artykułu