Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e64b938f-55c3-4864-8d0d-5c477fac18e7.jpg Zmiany w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przekonaj się, jak będzie wyglądała nowa wystawa stała?

Zmiany w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przekonaj się, jak będzie wyglądała nowa wystawa stała?

Guzik z munduru polskiego pocztowca i łuska niemieckiego pocisku

Projekt nowej wystawy stałej oraz odnowione pamiątki po pocztowcach będzie można zobaczyć podczas spotkania, które zostanie zorganizowane w czwartek, 11 stycznia 2018 r. w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Wstęp – wolny.

 

Prezentacja przedmiotów wydobytych z masowego grobu pocztowców, zamordowanych przez Niemców 5 października 1939 r. na gdańskiej Zaspie, stanowi zwieńczenie projektu „Witajcie koledzy! Konserwacja i udostępnienie pamiątek po rozstrzelanych obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku”.

 

Przestrzelony guzik

Na ekspozycji udostępnionych zostanie kilkadziesiąt przedmiotów, m.in. okulary, medaliki, łuski karabinowe, grzebyki, a także elementy pocztowych mundurów, w tym guzik ze śladem przestrzału.

– Jest on najbardziej wymownym świadectwem zbrodni popełnionej na polskich pocztowcach. Dodatkową ciekawostką jest to, że wspomnianą przestrzelinę zauważono dopiero podczas niedawnych prac konserwatorskich. Wcześniej była niewidoczna, albowiem guzik był zaplątany w resztki munduru – informuje Marek Adamkowicz z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

 

Co zmieni się na wystawie?

Aktualny wystrój Muzeum Poczty Polskiej stanowi modyfikację swoistej izby pamięci, która została otwarta blisko czterdzieści lat temu, w 1979 r.

– Naszą ambicją jest stworzenie wystawy, która za pomocą zarówno unikatowych eksponatów, jak i elementów multimedialnych będzie opowiadać zarówno o historii Polaków i Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, ale też pomoże w budowaniu tożsamości współczesnych gdańszczan – podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Nowa wystawa stała obejmie m.in. dotychczas zamknięte przed zwiedzającymi partie budynku Poczty Polskiej w Gdańsku. Jej otwarcie planowane jest na 1 września 2019 r.

 

Prezentacja pamiątek po obrońcach Poczty Polskiej
oraz koncepcji nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

  • 11 stycznia 2018 r., czwartek, godz. 14.30
  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
  • oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
  • pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Data prezentacji koncepcji nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku nie jest przypadkowa. 11 stycznia 1940 r., w lesie w pobliżu obozu koncentracyjnego Stutthof rozstrzelanych zostało 22 działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Egzekucję wykonano na podstawie wyroku policyjnego sądu doraźnego, a wśród zamordowanych znaleźli się m.in. księża, kolejarze, bankowcy, działacze młodokaszubscy oraz urzędnicy Rady Portu i Dróg Wodnych. W kolejnej zbiorowej egzekucji więźniów Stutthofu, z 22 marca 1940 r., która uznawana jest za symbol eksterminacji ludności polskiej z Wolnego Miasta, Niemcy rozstrzelali 67 osób. Wśród nich znaleźli się także emerytowani i niżsi rangą urzędnicy pocztowi z Wolnego Miasta Gdańska. Wystawa obejmie także ich tragiczny los.

 

Zobacz: „Czekały na to blisko ćwierć wieku”. Zobacz pamiątki po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.