Aktualności

Zmiany budżetu województwa i nowe składy sejmikowych komisji. Jakie jeszcze uchwały zostały przyjęte podczas sesji sejmiku?

VI sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Fot. Aleksander Olszak
VI sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Fot. Aleksander Olszak

Podczas VI sesji sejmiku 25 lutego 2019 r. radni zajęli się między innymi kwestią powołania nowej komisji sejmiku oraz zmianami w składach już istniejących. Zadecydowali też o uprawach maku i konopi włóknistych na terenie województwa.

 

Radni województwa zadecydowali też o wysokości dotacji na ratowanie zabytków oraz o przyznaniu Pawłowi Adamowiczowi Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego.

 

Komisja gospodarki morskiej nie powstanie

Jednym z dyskutowanych projektów było powołanie nowej komisji sejmiku, która miałaby zajmować się kwestiami związanymi z gospodarką morską. Projekt został złożony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Wszyscy wiemy, jak ważna dla Pomorza jest gospodarka morska. Nowa komisja, której prace skupią się na tych sprawach jest niezbędna. Obecnie kwestie morskie są w różnych komisjach – przedstawiał projekt radny Karol Guzikiewicz. Podczas dyskusji głos zabrał między innymi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego: „Rozumiem intencje wnioskodawców. Ale uważam, że powołanie nowej komisji to nienajlepszy pomysł. Sprawy morskie są tak szerokie, że znajdują się w kompetencjach innych komisji. Dlatego rozważmy zmianę nazwy i kompetencji Komisji Strategii i dodajmy tam aspekty morskie". Z kolei Kazimierz Klawiter zaznaczył, że: „ pomimo politycznych różnic widzę, że nasze stanowiska są zbieżne. Może warto byłoby głębiej zastanowić się nad projektem". Po dyskusji radni PiS zadecydowali o wycofaniu projektu zmian w statucie województwa oraz o podjęciu dalszych wspólnych prac nad uchwałą.

 

Tam będzie rósł mak

Została również przyjęta uchwała o uprawach maku i konopi włóknistych na terenie województwa. –Te uprawy podlegają specjalnym ograniczeniom. Dlatego wskazujemy w niej konkretne gminy i powierzchnie upraw.  – powiedział członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski, przedstawiając projekt uchwały. Uprawiane konopie służą tylko i wyłącznie jako surowiec przemysłowy, między innymi w produkcji lin czy lekarstw. Łącznie konopie włókniste będą mogły być uprawiane na 4 476,72 ha, a mak niskomorfinowy tylko na 2 ha w gminie Debrzno.

 

Nowe składy komisji

W trzech komisjach sejmiku zmienią się składy. Radna Sylwia Laskowska-Bobula zostanie członkiem Komisji Współpracy Międzyregionalnej i Zagranicznej. Z kolei radny Piotr Zwara dołączy do Komisji Skarg. W obradach Komisji Zdrowia uczestniczyć będzie Agnieszka Kapała-Sokalska. Wszystkie uchwały zostały przegłosowane jednogłośnie.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka