Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bc7ef415-476a-40e3-a64f-7bc277f0dbc9.jpg Zielone Feniksy 2018 rozdane. Nagrody i wyróżnienia dla pomorskich przedsiębiorców

Zielone Feniksy 2018 rozdane. Nagrody i wyróżnienia dla pomorskich przedsiębiorców

Dodatkowo z naszego województwa wyróżnienie otrzymali Jarosław Kumięga z Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP oraz firma Foton sp. z o.o. ze Słupska.

 

Festiwal Ekoenergetyki

Festiwal Ekoenergetyki w Opolu to trzydniowe wydarzenie poświęcone inwestycjom energetycznym w samorządach. Ostatni dzień festiwalu dotyczy aktualnej tematyki, związanej z trendami  w motoryzacji. 10 października 2018 r. odbyła się uroczysta gala, w czasie której wręczono statuetki Zielonego Feniksa. Z województwa pomorskiego wyróżnienia związane z wdrażaniem lub wspieraniem ekoenergetyki otrzymali nominowani przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego: Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Gmina Miasta Gdynia i Wodociągi Słupsk sp. z o.o. Ponadto kapituła Zielonego Feniksa osobno z Pomorskiego wyróżniła Jarosława Kumięgę, który jest pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz firmę Foton sp. z o.o. ze Słupska.

 

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Obszar został nagrodzony Zielonym Feniksem za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki. Chodzi o wsparcie prawne, polityczne, finansowe, organizowanie seminariów, konferencji oraz przygotowanie publikacji. Najważniejszym projektem realizowanym przez stowarzyszenie jest budowa systemu Roweru Metropolitalnego Mevo. Ma on być integralną częścią systemu komunikacji publicznej. W jego skład wejdzie 4080 rowerów z napędem elektrycznym. System będzie funkcjonował na terenie 14 gmin: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Pruszcz Gdański, Rumia, Reda, Puck, Władysławowo, Żukowo, Kartuzy, Stężyca, Somonino i Sierakowice.

Mevo będzie największym w Europie w pełni elektrycznym systemem rowerów publicznych. Pokazuje to, jak ważna jest przynależność do Obszaru Metropolitalnego i jak wiele na tym zyskują mieszkańcy małych gmin.

 

Wodociągi Słupsk sp. z o.o.

Słupska spółka jest liderem wielu projektów z zakresu rozwoju ekoenergetyki i gospodarki obiegu zamkniętego w skali regionalnej, jak i krajowej. Jednym z kluczowych projektów realizowanych przez słupskie wodociągi jest zaprojektowanie biorafinerii, która powoduje wzrost energii z biogazu pochodzącego z osadów ściekowych. W 2018 r. projekt biorafinerii pod nazwą Słupski Klaster Bioenergetyczny otrzymał certyfikat pilotażowego klastra energii przyznany przez Ministerstwo Energii z wyróżnieniem za pionierskie przedsięwzięcia w sektorze energetyki rozproszonej.

 

Gmina Gdynia

Gdynia nagrodę Zielonego Feniksa otrzymała za liczne projekty i realizacje wykorzystujące odnawialne źródła energii i ochronę środowiska. Od prawie 20 lat Gdynia udziela mieszkańcom dotacji na modernizację źródła ogrzewania. Aktualnie mieszkańcy mogą również starać się o dotację na zamontowanie kolektorów słonecznych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych i siłowni wiatrowych. Ponadto Gdynia jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w których jednym ze środków transportu publicznego są trolejbusy, czyli pojazdy zasilane energią elektryczną. Miasto modernizuje oświetlenie uliczne i realizuje projekt termomodernizacji 30 budynków gminnych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.