Aktualności

Zielona godzina dla serca

$image_alt
Fot.©Depositphotos/Mayalain

W trosce o zdrowie turystów oraz mieszkańców kurortu, Kąpielisko Morskie Sopot organizuje akcję promocyjno-informacyjną – „Zielona godzina dla serca", która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 lipca. Wszyscy chętni będą mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym wczesnej defibrylacji. Udział jest bezpłatny.

Sopockie molo jest wyposażone w przenośny defibrylator AED. Jest to pierwsze tego typu urządzenie zainstalowane na wolnym powietrzu w województwie pomorskim, dostępne w miejscu publicznym, niezależnie od pogody.

Akcja promocyjna „Zielona godzina dla serca" ma uczyć pierwszej pomocy i obsługi defibrylatorów AED odwiedzających sopockie molo ludzi. Przez najbliższy rok, w każdą drugą niedzielę miesiąca, ratownicy medyczni będą prowadzić bezpłatne pokazy i trening dla wszystkich chętnych, którzy chcą się nauczyć, jak postępować z osobą nieprzytomną, u której mogło dojść do nagłego zatrzymania krążenia. Zielona ikona serce z błyskawicą plus biały krzyżyk jest międzynarodowym znakiem dla AED, dlatego akcja została nazwana „Zielona; godzina dla serca".

Nagłe zatrzymanie krążenia, którego efektem jest nagła śmierć sercowa może zagrozić każdemu – osobom w każdym wieku i różnym stanie zdrowia. Szacunki oparte na danych Europejskiej Rady Resuscytacji podają, że dotyczy to rocznie ok. 40 tys. Polaków. Przeżywa zaledwie 2% z tej liczby. Bezpośrednim skutkiem jest natychmiastowa utrata przytomności i brak oddechu. Jedynym ratunkiem dla osoby poszkodowanej jest szybkie działanie świadków zdarzenia. Trzeba reagować natychmiast, ponieważ już po 4 minutach niedotlenienia w mózgu, następują nieodwracalne zmiany neurologiczne. Kluczowe jest wezwanie pogotowia (które przyjeżdża na miejsce zdarzenia po ok. 8 min.), podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, tzw. masaż serca i sztuczne oddychanie oraz wczesna defibrylacja (stymulacja serca prądem elektrycznym). Aby uratować komuś życie wystarczy podstawowa wiedza i umiejętności. Według danych Europejskiej Rady Resuscytacji, dzięki szybkiej defibrylacji i resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nagłe zatrzymanie krążenia przeżywa nawet 75% ofiar.

Defibrylator jest bezpiecznym i prostym urządzeniem, które za pomocą komend głosowych pozwala skutecznie rozpocząć udzielanie pomocy. Resztę pracy ratującej życie defibrylator wykona automatycznie. W zaledwie 8 sekund wykona on analizę pracy serca i naładuje się, a jeśli zajdzie potrzeba wygeneruje impuls defibrylacyjny ratujący życie. Defibrylator na molo jest uniwersalny – umożliwia bezpieczną defibrylację zarówno dorosłych, jak i dzieci na każdej nawierzchni, w tym także mokrej i metalowej. Defibrylator AED jest urządzeniem pozwalającym uratować życie podczas nagłego zatrzymania krążenia.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Zielona godzina dla serca             Godzina dla serca_logo

  • 19 lipca 2015 r., niedziela
  • Sopot – molo
  • udział w treningach i pokazach – bezpłatny

​Więcej informacji na stronie  Save lives.

Oprac. DK

 

view szablon artykułu