Aktualności

Żeglarze wystartują w Górkach Zachodnich

Regaty
Fot. Jacek Kwiatkowski, źródło: Facebook

Najlepsi polscy żeglarze wezmą udział w Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów w Gdańsku w Górkach Zachodnich. Sportowa rywalizacja rozpocznie się w piątek, 16 września 2016 r. i potrwa trzy dni. W zawodach będzie się ścigać blisko 280 żeglarzy.

Seniorki rywalizować będą w klasie Europa, a seniorzy w klasach Europa, OK Dinghy i Laser Pasjonująco zapowiada się rywalizacja w klasie Laser Radial pomiędzy broniącą tytułu Magdaleną Kwaśną (ChKŻ Chojnice), Wiktorią Gołębiowską (SSW MOS Iława) i Wiktorią Lehmann (ŻLKS Poznań). Kwaśna zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata ISAF, Gołębiowska wywalczyła w Tallinnie brązowy medal mistrzostw Europy do lat 17, natomiast Lehmann została w Kilonii mistrzynią świata, ale w klasie Laser 4.7.

Wysoką formę będą chciały także potwierdzić Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) – duet Volvo Youth Sailing Team Poland triumfował w mistrzostwach świata oraz mistrzostwach świata ISAF, a ponadto zajął drugą lokatę w championacie starego kontynentu. O podium powalczy również druga załoga lipcowych mistrzostw świata w klasie 29er, które odbyły się w holenderskiej miejscowości Medemblik, Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia).

Mistrzowskie aspiracje mają też trzeci żeglarz mistrzostw Europy juniorów do lat 17 z Tallinna w klasie Laser Radial, Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko) oraz w windsurfingowej klasie RS:X trzecia deskarka mistrzostw Europy w Sopocie, ale w klasie Techno293, Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W Górkach Zachodnich najliczniej reprezentowana powinna być flotylla Lasera – ścigać się będzie ponad 90 mężczyzn oraz około 30 juniorek. Blisko 30 duetów walczyć będzie o medale w klasie 420, natomiast w klasie RS:X spodziewanych jest około 25 deskarzy. Do regat zgłosiło się również 15 załóg w klasie 29er oraz 15 żeglarzy w klasie Europa. Najsłabiej obsadzone są klasy OK Dinghy i Europa kobiet – po 10 zawodników.

W Gdańsku tytułu bronić będzie tercet seniorów - Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań) w klasie Europa, Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) w klasie OK Dinghy oraz Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) w klasie Laser Radial. Z kolei wśród juniorów na najwyższym stopniu podium w zeszłym roku stanęli Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) w klasie 420, Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia) oraz Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia) w klasie 29er, Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) w klasie Europa, Dawid Kania (ŻLKS Poznań) w klasie OK Dinghy oraz Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin) w klasie Laser Radial.

Program mistrzostw:

15 września, czwartek

 • 16.00-21.00 – zgłoszenia do regat - namiot biura Regat/ONB (Centrum Galion)
  prezentacja Energa Sailing w szkole SP nr 5 w Gdańsku.
  punkty sprzedaży sprzętu sportowego – miasteczko regat (Centrum Galion)

16 września, piątek

 • 8.30 – odprawa trenerów i kierowników ekip – biuro regat/ONB (Centrum Galion)
 • 9.00-16.00 – otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej Energa Sailing (Centrum Galion)
 • 11.00 – planowany start do pierwszego wyścigu
  po wyścigach pasta party dla uczestników regat /ONB
 • 16.00-20.00 – bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne REHA SPORT – I piętro NCŻ
  punkty sprzedaży sprzętu sportowego – miasteczko regat (Centrum Galion)

17 września, sobota

 • 9.00-16.00 – otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej Energa Sailing (Centrum Galion)
 • 11.00 – planowany start do pierwszego wyścigu
  po wyścigach pasta party dla uczestników regat, Centrum Galion
 • 16.00-20.00 – bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne Reha Sport  (I piętro NCŻ)
 • 18.00-19.30 – wykład Najczęstsze kontuzje w żeglarstwie – M. Goliński  (ONB)
  punkty sprzedaży sprzętu sportowego – miasteczko regat (Centrum Galion)

18 września, niedziela

 • 9.00-16.00 – otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej Energa Sailing (Centrum Galion)
 • 11.00 – planowany start do pierwszego wyścigu
  po wyścigach pasta party dla uczestników regat (ONB)
  punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Centrum Galion)
 • 16.30 – planowane zakończenie regat (ONB)

Z kolei od 22 do 25 września, na tym samym akwenie, odbędą się mistrzostwa Polski seniorów w klasach olimpijskich RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial kobiet, Finn, 470 kobiet i mężczyzn, 49er FX oraz 49er. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Gdańsk oraz miastem Gdańsk.

Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów w Gdańsku

 • 16-18 września 2016 r.
 • Górki Zachodnie

Zobacz: Polski Związek Żeglarski

Regaty_plakat

 

 

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości