Aktualności

Żeglarskie święto w Kartuzach

Dorośli i dzieci stoją w sali, chłopiec siedzi na symulatorze żeglarskim
Fot: Tadeusz Lademann

Kartuzy w sobotę, 3 grudnia 2016 r., staną się żeglarską stolicą regionu. Pomorska Gala Żeglarska i Święto Żeglarstwa to dwa ważne wydarzenia, które odbędą się tego dnia. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego objął patronatem honorowym te imprezy. Wstęp – wolny.

Święto Żeglarstwa to całodzienna impreza, której celem jest promocja i popularyzacja żeglarstwa. Do tej pory odbyły się dwie edycje: w Wejherowie i Tczewie.

W programie święta, w godz.11.00-17.00, znajdą się m.in. spotkania ze znanymi żeglarzami z województwa pomorskiego. O godz. 11.30 będzie można posłuchać wybitnego żeglarza oceanicznego Romana Paszke, a o godz. 15.00 członków kadry olimpijskiej w żeglarstwie na tegoroczne igrzyska w Rio de Janeiro: Małgorzaty Białeckiej (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Irminy Mrózek Gliszczynskiej (Chojnicki Klub Żeglarski), Pawła Kołodzińskiego (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk).

O godz. 13.30 odbędzie się projekcja filmu żeglarskiego (z lektorem) – francuskiego dokumentu „Babouchka", o dwóch żeglarzach, którzy podjęli się wyprawy przez biegun północny katamaranem.

Święto Żeglarstwa w Kartuzach będzie również okazją do zabawy dla najmłodszych. W godz. 12.00-16.00 dzieci będą mogły popływać na sucho dzięki symulatorom żeglarskim. Pierwszy wypożyczony został z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, drugi należy do PoZŻ. Na co dzień wykorzystywany jest przez prowadzoną w Gdyni przez PoZŻ, Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.

Przez cały czas trwania Święta Żeglarstwa w Kartuzach dostępne będą także wystawy pokazujące bieżącą i historyczną działalność PoZŻ oraz wybitnych żeglarzy: Juliusza Sieradzkiego, twórcę polskiej klasy narodowej, za jaką uznaje się Omegę i Zdzisława Pieńkawę, kapitana słynnego jachtu Otago.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Finałem Święta Żeglarstwa będzie Pomorska Gala Żeglarska – uroczystość, podczas której zostaną nagrodzeni najlepsi żeglarze z województwa. Otrzymają nagrody PoZŻ – Kryształowe Żagle za osiągnięcia w 2016 r.

Pomorska Gala Żeglarska i Święto Żeglarstwa

3 grudnia 2016 r., sobota, godz. 11.00-17.00

  • Kartuskie Centrum Kultury
  • ul. Klasztorna 1
  • Kartuzy
  • wstęp na wszystkie wydarzenia poza galą – wolny

Święto Żeglarstwa_plakat

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Aktualności