Aktualności

Zawody na topie. Najbardziej poszukiwani są kierowcy i spawacze

Uśmiechnięci ludzie różnych zawodów
Fot. ©Depositphotos/Wavebreakmedia

Najbardziej poszukiwanymi zawodami w 2017 r. w Pomorskiem są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz spawacze. W urzędach pracy można je zdobyć bezpłatnie.

 

Tak wynika z najnowszego badania „Barometr zawodów". Stworzono listę 49 zawodów deficytowych, na które zapotrzebowanie w Pomorskiem będzie rosło oraz 8 zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w przypadku których obserwuje się niewielkie zapotrzebowanie na pracowników.

 

Dlaczego poszukiwani są kierowcy i spawacze?

Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych są poszukiwani we wszystkich powiatach naszego regionu. Brakuje kandydatów z prawem jazdy kat. C+E oraz uprawnieniami na przewóz rzeczy. Osoby z takimi umiejętnościami wybierają lepiej płatną pracę za granicą, gdyż zniechęcają ich nasze niskie zarobki i długie wyjazdy.

Więcej ofert niż pracowników jest też w branży budowlanej. Najbardziej poszukiwani są spawacze. Brakuje betoniarzy, posadzkarzy, zbrojarzy i dekarzy. Warunkiem zatrudnienia jest posiadanie wymaganych uprawnień i doświadczenie. To co zniechęca w tym zawodzie, to trudne warunki pracy i niskie wynagrodzenie.

Jak zdobyć uprawnienia?

Spawaczem można zostać osoba pełnoletnia, która ukończyła co najmniej szkołę zawodową, przeszła odpowiednie szkolenia i zdała egzamin. O możliwości zatrudnienia decyduje posiadanie tzw. książki spawacza. Kandydat na kierowcę zawodowego musi być pełnoletni i posiadać prawo jazdy minimum kategorii B. Musi przejść badania psychotechniczne.

Kursy specjalistyczne kosztują kilka tysięcy złotych. Bezpłatne szkolenia dla zarejestrowanych bezrobotnych organizują powiatowe urzędy pracy. Co zrobić, gdy PUP nie zaplanował takiego kursu? Poszukujący pracy może przystąpić do tzw. indywidualnego planu działania. Warunkiem jest posiadanie obietnicy pracy, czyli zatrudnienia przez pracodawcę po ukończenia kursu. W tym wypadku urząd pracy może zapłacić za szkolenie.

 

Pozostałe deficytowe zawody

O pracę nie muszą martwić się osoby z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Na barmanów, kucharzy, pomoce kuchenne, kelnerów i recepcjonistów praca czeka. Poszukiwani są też cukiernicy, piekarzy, fryzjerów, farmaceutów i lekarzy.

 

Komu najtrudniej znaleźć pracę?

Ze znalezieniem pracy mogą mieć problemy m.in. politolodzy, historycy, ekonomiści, filozofowie, kulturoznawcy, specjaliści administracji publicznej i pedagodzy. To im prawdopodobnie będzie najtrudniej znaleźć pracę.

Więcej informacji: Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska - Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia

  •  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta

  • firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet

  • testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524 

  • nr Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, info o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej