Aktualności

Zabawy przy ognisku i degustacja potraw z ziemniaka. Tradycyjne wykopki we Wdzydzach Kiszewskich

Wykopki ziemniaków
Wykopki ziemniaków. Fot. źródło: Facebook/Muzeum.we.Wdzydzach.Kiszewskich

Tradycyjnie początek jesieni to okazja do świętowania zbiorów ziemniaka. O tym, jak dawniej na Kaszubach wyglądały wykopki, będziemy mogli się przekonać w sobotę i niedzielę, 21-22 września 2019 r. w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.

 

Impreza „Z motyką na bulwy" w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich przybliży wszystkim historię oraz sposoby uprawy ziemniaka. Zwiedzający będą mogli poznać gatunki roślin bulwiastych lub wziąć udział w dawnych zajęciach gospodarskich i pracach na polu: wykopkach, orce, bronowaniu i obsiewaniu zagonów. Na dzieci czekać będą gry, konkursy i zabawy przy ognisku oraz warsztaty tańca regionalnego.

W programie przewidziano także degustacje potraw z kartofla i topinamburu, czyli korzenia słonecznika bulwiastego. Do spróbowania będą m.in. kartoflanka, placki ziemniaczane, „golce" (kluski ziemniaczane) czy „pulki" ze śledziem (ziemniaki w mundurkach ze śledziem w śmietanie). Natomiast na straganach z produktami pochodzenia naturalnego sprzedawane będą owoce i warzywa, przetwory, nalewki, soki, miody oraz produkty pszczelarskie. Towarzyszyć temu będzie kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

 

Z motyką na bulwy

  • 21-22 września 2019 r., sobota-niedziela, godz. 9.00-17.00
  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
  • ul. Teodory i Izydora Gulgowskich 68
  • Wdzydze Kiszewskie

 

Wydarzenie na Facebooku

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości