Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/cbbbb6be-607d-4ceb-8d24-46a32c1a6729.jpg Zabawy kolorowym śniegiem, trening aerobowy, doświadczenia i eksperymenty. 520 wydarzeń Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Zabawy kolorowym śniegiem, trening aerobowy, doświadczenia i eksperymenty. 520 wydarzeń Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Bałtycki Festiwal Nauki

To już 14. edycja Bałtyckiego Festiwalu Nauki. W tym roku zaplanowano ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę, odbywających się w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku, Pelplinie, Borucinie czy Helu.

 

W festiwalowym programie znalazły się m.in: konferencje i pikniki naukowe, pokazy, warsztaty, dyskusje panelowe, wykłady, prezentacje doświadczeń i eksperymentów, zwiedzanie laboratoriów, naukowe wycieczki plenerowe oraz spektakle. Impreza potrwa do niedzieli 28 maja 2017 r.

 

Akademia Wychowania Fizycznego i Sortu w Gdańsku

W środę, 24 maja można było spróbować sił w innowacyjnym, proekologicznym fit-boxie, czyli małym, modułowym pawilonie sportowym, w którym można było wykonać trening aerobowy oraz łagodny trening siłowy, a przy okazji wyprodukować prąd i tym samym zmniejszyć swój tzw. ekologiczny ślad.

 

Gdańskie Seminarium Duchowne

Środowa konferencja naukowa „Sposoby głoszenia Słowa Bożego dawniej i dziś”.

 

Akademia Marynarki Wojennej

Uczestnicy, we czwartek, 25 maja mieli m.in. możliwość obejrzeć na żywo symulator mostka okrętowego, pomanewrować rzeczywistym modelem jednostki pływającej, odwiedzić symulator siłowni okrętów wojennych i symulator spawalnictwa, a także obejrzeć sprzęt wojskowy. Nie zabrakło również licznych wykładów połączonych z pokazami oraz interaktywnymi prezentacjami multimedialnymi.

 

Akademia Morska w Gdyni

Imprezy zaplanowała od środy do piątku. W budynkach AMG cztery wydziały zaprezentowały ciekawe, intrygujące i ambitne podejście do naukowych idei podczas ponad 50 imprez popularnonaukowych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o czym myślą komputery, poczuć się jak kapitan statku, a nawet zobaczyć wszechświat czy dowiedzieć się, jak działa olbrzymi silnik wypełniający niemal cały budynek oraz odkryć tajemnice papieru, kamieni kryształów czy chipów. 

 

Akademia Pomorska w Słupsku

Zaplanowała swoje imprezy festiwalowe na czwartek i piątek. Odbywały się one w poszczególnych Instytutach Akademii Pomorskiej, a dodatkowo w piątek uczelnia zorganizowała piknik naukowy – można było odkryć ciekawostki dotyczące kosmosu w mobilnym planetarium, obejrzeć pokazy fizyków, pojazdów mobilnych i robotów Lego, wykonać badania profilaktyczne oraz wziąć udział w warsztatach z zakresu drukowania w formacie 3D. Spośród 79 imprez na uwagę zasługują również: spotkanie z reżyserem teatralnym Andrzejem Marią Marczewskim, podczas którego został zaprezentowany spektakl reżysera – „Medium”, koncert Instytutu Muzyki oraz impreza „Balonem do EcoŚwiata”, realizowana we współpracy ze słupską pracownią edukacyjną Coolturka, podczas której uczestnicy mieli okazję zaobserwować zmiany zachodzące w powietrzu za pomocą balona meteorologicznego.

 

Uniwersytet Gdański

Zorganizował łącznie 150 imprez festiwalowych. Podczas pierwszych trzech dni festiwalowych zaprezentowały się m.in. Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii (pokaz świecących wirusów w żywych komórkach, degustacja niezwykłych produktów kuchni molekularnej i jadalnych mikroorganizmów, wykład w technologii 3D prezentujący trójwymiarowe struktury białek oraz gra kryminalistyczna), Wydział Historyczny (wycieczka z przewodnikiem do Muzeum Emigracji w Gdyni, pokaz zdjęć robionych pośmiertnie wzbogacony wykładem o genezie mody na fotografie post mortem, wykład o aktorkach polskiej kinematografii połączony z wyświetlaniem fragmentów filmów z ich udziałem), Wydział Filologiczny (w programie znalazły się wykłady na temat kultury i zwyczajów poszczególnych krajów, warsztaty językowe, kaligraficzne i translatoryczne, konkurs czytelniczy i karaoke, projekcje filmowe oraz piknik naukowy), Wydział Ekonomiczny (m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży połączone z eksperymentem ekonomicznym oraz grą Cash Flow ucząca inwestowania), Wydział Zarządzania (wykłady na temat przedsiębiorczości oraz konkursy z zakresu wiedzy informatycznej i zagadnień poświęconych przedsiębiorczości), Wydział Biologii (m.in. zajęcia, wykłady i prezentacje o tajemnicach DNA i komórek, ginących i inwazyjnych organizmach roślinnych, zwierzętach, także wydmowych, tajemnicach układu nerwowego oraz ochronie przyrody), Wydział Chemii (makieta ekomiasteczka, doświadczenia i pokazy chemiczne z ciekłym azotem oraz suchym lodem, warsztaty z zakresu zagospodarowania marnującej się energii czy surowców wtórnych), Studium Języków Obcych (warsztaty językowe połączone z grami planszowymi i konkursami) oraz Biblioteka Główna (interesujące zajęcia, pokazujące „drogę książki” od wydawcy aż do bibliotecznej półki, pozwalające zaprojektować własną okładkę i zwiedzić jedną z najnowocześniejszych bibliotek uniwersyteckich w Polsce). Wreszcie Wydział Oceanografii i Geografii  na terenie Kampusu UG w Gdańsku-Oliwie zorganizował warsztaty terenowe i laboratoryjne „Geo-marsz w poszukiwaniu czystej wody”, a w sobotę w gmachu w Instytutu Oceanografii w Gdyni odbędzie się piknik naukowy z wydarzeniami z zakresu biologii, ekologii, geologii, fizyki i chemii morza, ochrony środowiska morskiego, zagospodarowania przestrzennego i biochemii morskiej.

 

Politechnika Gdańska

Przygotowała od środy do niedzieli niemal 200 różnych propozycji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Znalazły się wśród nich warsztaty i pokazy laboratoryjne, prezentacje multimedialne, wycieczki, pikniki naukowe, wykłady, a nawet dyskusje, wszystkie w przystępnej dla odbiorców formie. Uczestnicy otrzymali do wyboru zajęcia z 24 dyscyplin naukowych, od architektury, poprzez nauki przyrodnicze i matematyczne, aż po biocybernetykę! Każdy kto odwiedzi Politechnikę Gdańską podczas Festiwalu, może liczyć na niepowtarzalne wrażenia, nie tylko te naukowe. Goście mogą zgłębić tajniki nauk przyrodniczych, informatyki, elektrotechniki czy ekonomii, zwiedzić Kampus uczelni na hulajnodze i spróbować wydostać się z escape roomu. Podczas Politechnicznego Pikniku Nauki o Ziemi GEOsfera każdy mógł poznać metodę płukania złota, znaną z filmów i powieści o Dzikim Zachodzie. Naukowcy z Wydziału Chemicznego zaprosili do zabawy kolorowym śniegiem w środku wiosny, zorganizowany został również konkurs strzelecki bez użycia amunicji, a maklerzy giełdy papierów wartościowych przedstawili ABC początkującego inwestora. W Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość odbyły się warsztaty z fraktalami, kostkami Rubika i japońskimi liczydłami – sorobanami. W sobotę, 27 maja zostanie zorganizowany tzw. ogródek matematyczny, czyli piknik połączony z zadaniami rozwijającymi wyobraźnię geometryczno-przestrzenną oraz przystanek „Planszówki”, czyli stanowiska z grami dla dzieci w różnym wieku. Imprezą zwieńczająca Festiwal na PG będzie niedzielny (28 maja) turniej robotów „Roboxy”.

 

Sopot

Na placu Przyjaciół w Sopocie, 27 maja w godz. 10.00-17.00 odbędzie się X Sopocki Dzień Nauki. W imprezie wezmą udział: Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – Oddział  w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe, a także Wydział Ekonomiczny Uniwerystetu Gdańskiego.

 

Uczestnicy Festiwalu

Impreza adresowana jest do mieszkańców naszego regionu, niezależnie od wykształcenia i wieku. Uczestnikami imprez są: młodzież, osoby dorosłe, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Festiwal ma na celu przybliżenie mieszkańcom tematyki prowadzonych na Pomorzu badań naukowych, zaznajomienie z osiągnięciami nauki oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej i atrakcyjnej formie.

W tegorocznym Festiwalu udział bierze 9 uczelni wyższych, w tym:

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.