Aktualności

XXV Pomorskie AgroTargi w Lubaniu

$image_alt
Fot. mat. prasowe Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

W Lubaniu koło Kościerzyny, 4 i 5 czerwca 2016 r. będą miały miejsce XXV Pomorskie AgroTargi, którym będzie towarzyszyć Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jest to doroczne święto hodowców, rolników, przetwórców i wszystkich osób pracujących na rzecz rolnictwa. Muzycznie uatrakcyjnią targi Wojciech Gąssowski i zespół Cocktail.

Targi Rolno-Przemysłowe zmieniają nazwę na Pomorskie AgroTargi. To jubileuszowe, 25. doroczne spotkanie środowiska rolniczego i otoczenia rolnictwa, które z roku na rok cieszy się coraz więksżą popularnością. 

Około 200 firm zaprezentuje najnowszej generacji nawozy, środki ochrony roślin, ulepszacze glebowe, pasze oraz inne środki żywieniowe dla zwierząt, maszyny i urządzenia rolnicze. Podczas dorocznego spotkania nie zabraknie też stoisk z nowoczesnymi systemami grzewczymi budynków i pomieszczeń oraz materiałami budowlanymi. Targom towarzyszyć będzie bogata oferta ogrodnicza oraz różne akcesoria niezbędne w ogrodach i miejscach wypoczynku.

Podczas targów, 5 czerwca o godz. 11.30 odbędzie się uroczyste zakończenie plebiscytu „Mistrzowie Agro 2016" – laureaci odbiorą nagrody z rąk marszałków Mieczysława Struka i Krzysztofa Trawickiego, Aleksandra Macha – dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz Mariusza Szmidki – redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego".

We wtorek, 31  maja zakończył się wojewódzki finał plebiscytu Mistrzowie Agro, w wyniku którego wybrano Rolnika Roku, Gospodynię Roku, Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich oraz Najpopularniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne na Pomorzu. Plebiscyt jest prowadzony przez „Dziennik Bałtycki" wspólnie z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Honorowym patronatem akcję objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W finale plebiscytu brali udział zwycięzcy pierwszego etapu głosowania z każdego powiatu na Pomorzu, którzy uzyskali najlepsze wyniki w każdej kategorii w każdym z powiatów. Na tej podstawie, zachowując głosy zdobyte w pierwszym etapie, zostali zakwalifikowani do drugiego etapu plebiscytu – regionalnego finału, w którym rywalizowali o nagrody.

Będą też pokazy gotowania na żywo, czyli wakacyjna kuchnia z drobiem. Jak co roku, wystawcy będą walczyć w konkursach na hit targów i najładniejsze stoisko wystawiennicze.

Laureaci plebiscytu:

Kategoria „Rolnik Roku":

 • I miejsce: Janusz Szczypior ze wsi Łyśniewo w powiecie kartuskim. Zdobył 13 515 głosów. W  nagrodę otrzyma zaszczytny tytuł oraz talon na zakup sprzętu rolniczego o wartości 10 tys. zł.
 • II miejsce: Zbigniew Wiklent ze wsi Wolental w  powiecie starogardzkim.  Zdobył 13294 głosów. W nagrodę otrzyma talon na sprzęt rolniczy o wartości 6 tys. zł.
 • III miejsce: Jan Szmytka z Luzina w powiecie wejherowskim. Otrzyma talon na 4 tys. zł.

Kategoria „Gospodyni Roku":

 • I miejsce: Halina Steinka z Grzybna  w  powiecie kartuskim. Zdobyła 1445 głosów. W nagrodę poza zaszczytnym  tytułem zdobyła także dwuosobowy voucher na wyjazdy do SPA z pakietem relaksujących zabiegów.
 • II miejsce: Joanna Męczykowska z Grabówka, 
 • III miejsce: Edyta Chodyna z Taborów w powiecie sztumskim.

Panie zdobyły tytuł  oraz weekendowy pobyt w SPA.

Kategoria „Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich":

 • I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Rzeczpospolita Babska z Wiślinka w powiecie gdańskim.  Panie zdobyły 1012 głosów. W nagrodę otrzymają zaszczytny tytuł oraz bon na sprzęt AGD i RTV o wartości 3 tys. zł.
 • II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Kukowo z powiatu słupskiego, które otrzyma bon o wartości 2 tys.  zł
 • III miejsce: Koło  Gospodyń Wiejskich Osieczna z powiatu starogardzkiego. Panie wygrały bon o wartości 1 tys. zł.

Kategoria „Najpopularniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne":

 • I miejsce: Pokoje u Dagmary – Dagmara Mazurek,  Mermet-Lubichowo w powiecie starogardzkim. Zdobyło 1185 głosów. Zwycięzca poza tytułem otrzyma vouchery na reklamę w Dzienniku Bałtyckim o wartości 3 tys. zł.
 • II miejsce: Romsto Agroturystyka – Roman Stoltmann z Prabut w powiecie kwidzyńskim. Zdobyło voucher na reklamę o wartości 2 tys. zł.
 • III miejsce: ośrodek  Zbrzyca – Stanisław  Lepak  w Swornegaciach w powiecie chojnickim. Zdobyło voucher na tysiąc złotych na reklamę. 

Tegorocznym targom towarzyszy Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jest to doroczne święto hodowców, rolników, przetwórców i wszystkich osób pracujących na rzecz rolnictwa. Około 200 firm zaprezentuje najnowszej generacji nawozy, środki ochrony roślin, ulepszacze glebowe, pasze oraz inne środki żywieniowe dla zwierząt, maszyny i urządzenia rolnicze.

Podczas Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych prezentowane będą wszystkie gatunki zwierząt gospodarskich:

 • bydło mleczne,
 • bydło mięsne,
 • trzoda chlewna,
 • konie,
 • owce.

Najlepsze pośród nich otrzymają tytuły czempionów i wiceczempionów. W formie pokazu zaprezentowane będą również piękne okazy ptactwa ozdobnego, drobiu i zwierząt futerkowych.

Doroczne spotkanie to okazja do integracji środowiska rolniczego i otaczającego rolnictwo oraz zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w hodowli zwierząt. Uczestnictwo w ocenie zwierząt na ringu będzie doskonałą lekcją poglądową na kierunki doskonalenia hodowli.

⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒

XXV Pomorskie AgroTargi i Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych
4-5 czerwca 2016 r. , sobota, niedziela
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Dział Systemów Produkcji Rolnej, Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa
Lubań koło Kościerzyny
83-422 Nowy Barkoczyn

Więcej: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Opr. BMG

view szablon artykułu