Aktualności

XIII Bałtycki Festiwal Nauki

$image_alt
Fot. ©Depositphotos/filmik

Tradycyjnie już Pomorze majową porą staje się stolicą nauk wszelakich! Bałtycki Festiwal Nauki 2015, największe wydarzenie edukacyjno-rozrywkowe regionu, potrwa od 19 do 24 maja. W tym czasie 43 instytucje naukowe z terenu całego województwa pomorskiego przygotowały ponad 900 imprez popularnonaukowych dla małych, dużych i największych!

Udział w festiwalu zadeklarowały 43 instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo‑rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (Elbląg). Zgłosiły one 920 wydarzeń, festiwalowe miejsca to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Elbląg, Miastko, Malbork, Pelplin, Borucino, gm. Stężyca, Człuchów, Hel, Kwidzyn, Rzucewo, gm. Puck, Wejherowo, Wąglikowice k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 5 100 osób!

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych.  Warto zauważyć i podkreślić, że Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim!

W ramach festiwalu między innymi odbędzie się 24 maja, na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim XVI Piknik w Gdyni, a więc stoiska w miasteczku namiotowym (blisko 60 stoisk czynnych od 10.00 do 18.00), którego organizatorem jest po raz pierwszy Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Dostępny też będzie do zwiedzania statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego r/v "Oceanograf 2. Formę pikniku będzie miał również VIII Sopocki Dzień Nauki w sobotę, 23 maja, od 10.00 do 17.00 na Placu Przyjaciół Sopotu w Sopocie organizowany przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.

Organizatorzy zapraszają również we wtorek, 19 maja, od godz. 10.05 na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) transmisji z debaty na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego pod tytułem „Społeczna odpowiedzialność biznesu".

Nie zabraknie również tradycyjnych już, całorocznych spotkań w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. 21 maja (czwartek) o godz. 18.00 w Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) profesor Andrzej Czyżewski zaprezentuje opracowane w Politechnice Gdańskiej przykłady rozwiązań, które umożliwiają badanie i usprawnianie zmysłów komunikacji oraz diagnozowanie chorób neurodegeneracyjnych, a także nawiązywanie kontaktu z otoczeniem przez osoby, które utraciły ten kontakt z powodu urazów mózgu. Przedstawione zostaną takie wynalazki, jak: „Wirtualna tablica szkolna", „Drukarka zapachów", „Multimedialny synoptofor", „Inteligentny aparat słuchowy", „Długopis dla dyslektyków", „CyberOko" i in.

Sopockie „Grodzisko" zaprasza natomiast na jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. W dniach 22-23 maja, w godz. 10.00-18.00 na warsztaty, pokazy i wykłady pod wspólnym tytułem Wojna i łowy w pradziejach. Tematem przewodnim wydarzenia będzie pozyskiwanie pożywienia przez ludy łowiecko-zbierackie egzystujące w epoce kamienia. W śród planowanych atrakcji znajdą się:

  • prezentacja broni używanej do polowań – łuk i miotacz oszczepów
  • sposoby rozniecania ognia w okresie paleolitu
  • techniki wykonywania narządzi krzemiennych
  • wytwarzanie naczyń glinianych w młodszej epoce kamienia
  • rekonstrukcja szałasów związanych z najstarszymi łowcami
  • gry i zabawy (gry planszowe i HUBB)

Ponadto w sobotę 23 maja o godz. 12.00 i 15.00 przewidziana jest prezentacja rzemiosła wojennego Słowian i Wkingów.

To jedynie drobny wycinek z ogromu atrakcji, jakie w tym roku przygotowali dla nas organizatorzy tego wyjątkowego wydarzenia. Szczegółowe informacje na temat X Bałtyckiego Festiwalu Nauki oraz wszystkich planowanych imprez znajdziesz na stronie wydarzenia.   

Bałtycki Festiwal Nauki został wyróżniony nagrodą „Popularyzator Nauki 2009" w kategorii „Dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa". Była to piąta edycja tego konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W czerwcu 2010 roku Uniwersytet Gdański - jako instytucja koordynująca - został wyróżniony w konkursie Polskiej Izby Ekologii o „Ekolaury 2010" w kategorii „edukacja ekologiczna" za organizację Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Wydarzenie objęte honorowym patronaten marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka
Wnioskodawca: Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Departament wskazany do realizacji: Departament Edukacji i Sportu (tel. 58 32 68 850)

 

 

 

Oprac. BK

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości