Aktualności

X D-Day Hel 2015

$image_alt
Lądowanie na plaży Omaha, fot. ze strony wydarzenia na Facebooku

Ponad 400 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy, 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, 3 czołgi, w tym słynny Sherman i konkurs mody lat 40. XX w. Jubileuszową 10. inscenizację bojowego desantu na Hel zaplanowano od 14 do 23 sierpnia 2015 r. Operacja nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mająca na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie.

D-Day Hel jest imprezą którą organizuje Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Militarnej, UM Hel , Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu oraz grupy rekonstrukcji historycznej z całego kraju, w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 82nd Airborne Division „Paraglite" z Trójmiasta. Nawiązuje ona do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mająca na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

 Lądowanie na plaży Omaha
 Fot. ze strony wydarzenia na Facebooku

Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją słownika wojskowego departamentu obrony USA, termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja) D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się Helu żołnierzy walczących wówczas armii (niczym małym francuskim miasteczku z Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.

D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce. Wielkim wydarzeniem, podobnie jak w poprzednim roku, będzie wodowanie amfibii wraz z desantem. Do równie spektakularnych – niczym z planu filmowego – widowisk, należy niewątpliwie desant spadochronowy grupy skoczków w historycznych mundurach. Każdego dnia na helskich ulicach, plaży oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy. Wydarzenia militarne – widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko, całej imprezie towarzyszą występy artystyczne orkiestry szkockiej Pipes & Drums oraz innych zespołów muzycznych. W wielu miejscach Helu powstają dioramy edukacyjne.

Impreza, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, to również edukacja – pokazanie historii na żywo. Ubiegłoroczny D-Day Hel odwiedziło 130 tysięcy widzów.

W programie m.in:

  • możliwość nabycia certyfikatu uczestnictwa obchodów D-Day Hel
  • gazeta stylizowana na okres wojenny
  • prezentacje pojazdów militarnych
  • dioramy tematyczne
  • inscenizacje w dzień i w nocy
  • parada D-Day Hel 2015
  • loterie i licytacje

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

X D-Day Hel 2015
14-23 sierpnia 2015 r.
Hel

Więcej:

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości