Aktualności

Wystawa „Ryszard Dudek. Malarstwo” w Sopocie

$image_alt
Obraz Ryszarda Dudka

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na kolejne wyjątkowe wydarzenie ze świata polskich sztuk plastycznych. Wystawę poświęconą znakomitemu malarzowi Ryszardowi Dudkowi, będzie można podziwiać od 26 marca do 3 maja 2015 r.

„Ryszard Dudek należy do artystów, nielicznych dziś, dla których pojęcie wolności twórczej jest nierozerwalnie związane z maksymalnym poczuciem indywidualnej odpowiedzialności wobec sztuki, wobec malarstwa; z surową samokontrolą. Tak pojmowana wolność twórcza jest przeciwieństwem współczesnych standardów. Należy do rzeczywistej elity. Nielicznej garstki, stanowiącej duchowe jądro ludzkości. (…) Ryszard Dudek odwrócił się od powszechnie skandowanych sloganów, nazywanych uczenie dylematami współczesności. Jednak dopiero z takiego punktu widzenia, z takiego odosobnionego miejsca, nie ogląda się rzeczy zbytecznych, powierzchownych, przypadkowych. Przy odrobinie wiary można dostrzec blask uniwersalnej potęgi oraz wspaniałej przyszłości malarstwa. Odwrócenie się od zachodzącego słońca umożliwia wytrwałym obserwację narodzin nowego wspaniałego dnia. Jeszcze jakiś czas przesłoniętego mrokami ustępującej nocy." (Jacek Kawałek, z katalogu Ryszard Dudek malarstwo, BWA Rzeszów, 2013)

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane dawne i najnowsze obrazy artysty.  Ryszard Dudek urodził się w 1947 roku w Połomi. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia artystyczne ukończył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni profesora Czesława Rzepińskiego uzyskał w 1972 roku, otrzymał za niego nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Po studiach zajmował się grafiką prasową w M.M. Prometej. Od 1982 roku pracował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora BWA w Rzeszowie.

Uczestniczył w licznych plenerach malarskich i sympozjach w kraju i za granicą, m. in. we Francji, Niemczech, USA, Czechach, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Litwie, Węgrzech, Bułgarii, Belgii, Grecji, Egipcie i Rumunii.

Za swoją twórczość został odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2013 otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

Wystawa „Ryszard Dudek. Malarstwo"

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2
Czas: 26 marca-3 maja, wt.-niedz. godz. 11.00-19.00
Kasa PGS otwarta jest od wtorku do niedzieli do godz. 18.30

  • bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł
  • bilet dla mieszkańca Sopotu – 5 zł
  • bilet ulgowy szkolny (grupa minimum 20 osób) – 4 zł  od osoby
  • bilet dla słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa minimum 20 osób) – 4 zł  od osoby
  • w piątki wstęp wolny

     

Fot. mat. organizatora

Opr. BK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości