Aktualności

Wystawa artystów z Małego Trójkąta Weimarskiego

$image_alt

Od 9 sierpnia do 5 września w Centrum św. Jana w Gdańsku można oglądać wystawę malarstwa i rzeźby artystów z regionów Małego Trójkąta Weimarskiego. Ekspozycja to wynik współpracy regionalnej województwa pomorskiego, okręgu Środkowej Frankonii oraz Limousin. Wystawę uroczyście otworzył marszałek Mieczysław Struk.

Mały Trójkąt Weimarski, czyli trójstronna współpraca województwa pomorskiego, Środkowej Frankonii oraz Limousin, rozwija się od lutego 2001 r., kiedy to władze tych regionów podpisały oficjalne porozumienie. Stanowi ono uzupełnienie na poziomie samorządowym inicjatywy Trójkąta Weimarskiego, utworzonego w 1991 roku przez rządy Niemiec, Francji i Polski.

– Wystawa w Gdańsku jest kolejnym etapem zapoczątkowanego w ubiegłym roku projektu. Pierwsza edycja wystawy prezentowana była w Ansbach w Środkowej Frankonii w maju 2012 r. – przypomina marszałek Mieczysław Struk. – W tym trójstronnym artystycznym przedsięwzięciu biorą udział zarówno artyści profesjonalni, jak i amatorzy.

Podczas tegorocznej wystawy 18 artystów prezentuje ponad 70 prac z dziedziny malarstwa i rzeźby: prof. Andrzej Dyakowski, Ilse Feiner, prof. Jan Góra, Rainer Grunwald, Helga Heider, prof. Władysław Jackiewicz, Annie Charlotte Jude, Renate Knöchel, Maria Kuczyńska, Willy Lafargeas, Gilla Lehmann, Isabelle Pelletane, Łukasz Ratajczyk, JeanJacques Sar, Nicole Sansonnet, Volkmar Schlarp, J.Dann, Barbara Stępniewska-Patzer.

Fot. UMWP 

– Spotkanie trzech różnych kultur w Centrum św. Jana jest wydarzeniem niezwykle ciekawym. Wystawa ta jest nie tylko artystycznym przeżyciem, ale przybliża, zarówno mieszkańcom Gdańska, jak i turystom, partnerskie regiony Pomorza. Cieszę się, że zaplanowano już kolejną wystawę, tym razem w 2014 r. w Limousin – dodaje marszałek Struk.

Wystawa w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) jest czynna codziennie do 5 września 2013 r. w godz. 10-18. 

 

 


 

Dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, którego częścią jest Centrum św. Jana, jest Lawrence Ugwu
Fot. UMWP  

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka