Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/86b76ef2-e89c-4f74-87c1-7eb0c3d2a80f.jpg Wyposażenie kuchni i salonów, akcesoria gospodarcze i naczynia liturgiczne. Wyroby konwisarskie w słupskim muzeum

Wyposażenie kuchni i salonów, akcesoria gospodarcze i naczynia liturgiczne. Wyroby konwisarskie w słupskim muzeum

Dzbanek cynowy

Słupskie muzeum posiada jedną z największych i najciekawszych kolekcji wyrobów cynowych w Polsce. Gromadzone od blisko 100 lat obiekty to przekrój wyrobów europejskich datowanych od XVI do XX w.

 

W Słupsku od 20 czerwca do 10 listopada 2018 r. można oglądać wystawę „Nie wszystko srebro, co się świeci. Wyroby cynowe w Zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”.

 

O wystawie

Jest to druga w historii słupskiego muzeum ekspozycja prezentującą całość kolekcji wyrobów konwisarskich. Zbiór składa się z ponad 500 obiektów, ukazujących sporą część asortymentu oferowanego w wiekach dawnych. Obiekty pojawiały się niemal w każdej dziedzinie życia. W gospodarstwach domowych wykorzystywane były jako wyposażenie kuchni, salonów, akcesoria gospodarcze, w kościołach służyły głównie jako naczynia liturgiczne.

 

O cynowych przedmiotach

Popularność wyrobów cynowych wynikała z niewygórowanych cen, szerokiej dostępności oraz szlachetnego, przypominającego srebro wyglądu. Przez swoją miękkość cyna łatwo daje się formować, ale też szybko się zużywa. Narażona na upadek, odkształca się, wystawiona na niekorzystne warunki – koroduje. Stąd niewielka liczba zachowanych przedmiotów o dawnym rodowodzie.

 

 

Nie wszystko srebro, co się świeci. Wyroby cynowe w Zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

  • 20 czerwca-10 listopada 2018 r.
  • Muzeum Pomorza Środkowego, Zamek Książąt Pomorskich
  • ul. Dominikańska 5-9
  • Słupsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Muzeum Pomorza Środkowego

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.