Aktualności

Wyjątkowy koncert w Wejherowie. Wystąpi jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych

Krystyna Stańko
Krystyna Stańko. Mat. prasowy organizatora

Podczas koncertu Krystyny Stańko usłyszymy utwory z jej albumu „Snik", zawierającego muzykę inspirowaną folklorem Kaszub. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 27 grudnia 2019 r. w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wstęp – wolny.

 

Nadchodzący koncert w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zachęcił wokalistkę Krystynę Stańko do sięgnięcia po repertuar z jej płyty zatytułowanej „Snik". Album ukazał się w 2014 r., jest inspirowany pięknem Kaszub oraz folklorem tego regionu.

Podczas koncertu w ramach cyklu Metropolia Jest Okey usłyszymy także utwory z innych płyt wokalistki, a towarzyszyć jej będą znani i cenieni instrumentaliści, z którymi Stańko współpracuje od lat: Dominik Bukowski (wibrafon), Marcin Wądołowski (gitara), Piotr Lemańczyk (kontrabas) oraz Mikołaj Stańko (perkusja).

 

Krystyna Stańko – jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, autorka tekstów, kompozytorka, obdarzona oryginalnym kontraltem. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od kilkunastu lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. We wrześniu 2019 r. obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych.

Artystka współpracuje z czołówką polskich jazzmanów, m.in. Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem, Cezarym Konradem, Marcinem Wądołowskim, a od kilku lat ze swoim synem Mikołajem Stańko. Nagrała 10 albumów, zarówno z muzyką autorską, jak i we współpracy z innymi twórcami. Od ponad 7 lat prowadzi swoją autorską audycję w Radiu Gdańsk poświęconą głównie muzyce jazzowej.

Jest laureatką wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, a także tytułu Osobowość Roku Radia Gdańsk. Była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka za albumy „Do dziesięciu" i „Tryby", a jej piosenka „Sobie Sami" znalazła się̨ w filmie Juliusza Machulskiego „Ile waży koń trojański?". Podczas Benefisu 25-lecia pracy artystycznej w 2014 r. otrzymała Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska.

 

Koncert Krystyny Stańko w ramach cyklu Metropolia Jest Okey

  • 27 grudnia 2019 r., piątek, godz. 18.00
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
  • ul. Zamkowa 2a
  • Wejherowo
  • wstęp – wolny

 

Koncert odbędzie się dzięki współpracy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie z Nadbałtyckim Centrum Kultury.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości