Aktualności

Wspólny bilet skłoni nas do zostawienia samochodu w domu? Kolejni partnerzy dołączają do programu

Od lewej: Krzysztof Rudziński, kierownik Biura Integracji Transportu UMWP, Marek Charzewski, burmistrz Malborka, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Danuta Grodzicka-Kozak, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Fot. Sławomir Lewandowski
Od lewej: Krzysztof Rudziński, kierownik Biura Integracji Transportu UMWP, Marek Charzewski, burmistrz Malborka, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Danuta Grodzicka-Kozak, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Fot. Sławomir Lewandowski

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyłączył się do prowadzonego przez województwo pomorskie programu jednolitego systemu poboru opłat za przewozy w transporcie zbiorowym. Również Malbork – jako kolejny samorząd – zadeklarował chęć współpracy.

 

List intencyjny w tej sprawie podpisali 13 lutego 2017 r. Mieczyław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Krzysztof Rudziński, kierownik Biura Integracji Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Danuta Grodzicka-Kozak, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Marek Charzewski, burmistrz Malborka. WFOŚ i Malbork to kolejne podmioty, które przystąpiły do projektu. Pierwsze spotkanie dotyczące wspólnego biletu na Pomorzu odbyło się 4 stycznia.

- Nie chodzi o to, żebyśmy odbierali kompetencje włodarzom miast, instytucjom zarządzającym transportem na danym terenie, chodzi o to, żebyśmy stworzyli sprawiedliwy, jednolity system rozliczania za przewozy pasażerskie – mówi marszałek Mieczysłw Struk. – Wtedy możliwe będzie dopłacanie do transportu publicznego przez te podmioty realnej kwoty, która dotyczy ich pasażerów, ruchu na ich terenie.

Pozytywny wpływ na środowisko

Program jest kompleksowy, dotyczy wszystkich miast, gmin, powiatów w województwie pomorskim. Chodzi nie tylko o pobieranie opłat, ale także o stworzenie  jednolitej informacji pasażerskiej, co bardzo ułatwi poruszanie się transportem zbiorowym po całym regionie. Dodatkową korzyścią będzie poprawa czystości powietrza, tak istotnego dla zdrowia i jakości życia mieszkańców i odwiedzających nas turystów.

- Z badań wynika, że jeżeli system biletowy, rozliczeniowy w komunikacji zbiorowej jest łatwy, przejrzysty, to ludzie chętniej przesiadają się ze swoich samochodów do środków transportu publicznego – mówi Danuta Grodzicka-Kozak, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. – Mniej samochodów oznacza mniej korków, spalin, lepsze powietrze. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się do wspólnej pracy przy programie dołączyć.  

Niestety istniejący system transportu zbiorowego w województwie pomorskim, choć coraz nowocześniejszy i rozbudowany, wciąż nie spełnia oczekiwań podróżnych. Pasażerowie nie mają zapewnionej możliwości racjonalnego wyboru trasy przejazdu i środka transportu, choć na obszarze województwa pomorskiego funkcjonuje ponad 2500 linii transportu zbiorowego (różnych organizatorów) oraz ok. 90 wojewódzkich relacji kolejowych.

- System ma to zmienić. Sam będzie modyfikował płatności ze względu na to, jaką będą one obejmowały trasę – mówi Krzysztof Rudziński, kierownik Biura Integracji Transportu UMWP.  – Ogromną jego zaletą jest też to, że powstanie spójny system informacji o wszystkich połączeniach, o całym transporcie publicznym w województwie.

Turyści również skorzystają

Chęć udziału w projekcie zadeklarował także Malbork.

- Właściwie nie mieliśmy wyjścia, bo przecież leży to w interesie naszych mieszkańców, którzy często korzystają z transportu zbiorowego na terenie województwa – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka. – To także idealne rozwiązanie dla turystów, których co roku bardzo wielu przyjeżdża do naszego miasta. Chcemy, by jeździli komunikacją, bo po pierwsze to chroni nasze środowisko, a po drugie rozwiązuje problem z miejscami parkingowymi, których jest w mieście mało.

System jednolitego poboru opłat roku w całym województwie powinien zacząć działać na początku 2020.

Udogodnienia dla pasażerów

opłata za przejazd w różny sposób (u wszystkich organizatorów i przewoźników):

  • za pomocą urządzenia mobilnego (smartfon);
  • gotówką – w automatach na peronach i węzłach integracyjnych – wydruk biletu z kodem kreskowym lub QR;
  • kartą płatniczą (bankową kartą zbliżeniową);
  • kartą dedykowaną (zbliżeniową).

inne korzyści:

  • informacja pasażerska zintegrowana dla województwa pomorskiego – pasażer komunikacji publicznej w będzie miał dostęp do regionalnej informacji pasażerskiej wszystkich organizatorów transportu publicznego i przewoźników w regionie wraz z możliwością planowania oraz optymalizacji taryfowej podróży,
  • planer podróży, w tym dla osób niepełnosprawnych,
  • oferowanie produktów turystycznych komercyjnych (np. łączone opłaty za przejazd i usługi turystyczne).

 

view szablon artykułu