Aktualności

Współczesna wersja romantycznego dramatu. „Kordian” wraca na deski Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Scena z próby spektaklu „Kordian
Scena z próby spektaklu „Kordian". Fot. Dominik Werner

Po 38 latach w Teatrze Wybrzeże ponownie odbędzie się premiera „Kordiana". Dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego będzie można zobaczyć na deskach Dużej Scena od piątku, 10 stycznia 2020 r. Reżyserem spektaklu jest Adam Orzechowski, a w roli tytułowej wystąpi aż pięciu aktorów.

 

Ostatnia premiera „Kordiana" na deskach Teatru Wybrzeże miała miejsce w listopadzie 1982 r. i była artystyczną reakcją na traumę stanu wojennego. Od tamtego czasu minęły blisko cztery dekady, które fundamentalnie zmieniły nie tylko polski teatr, ale i całą polską rzeczywistość.

Współczesny Kordian w walce o lepsze jutro nie musi już zabijać cara, ale może chce walczyć o lepszą Polskę? Tylko jak dziś rozumieć tę walkę? Twórcy spektaklu, odwołując się do romantycznych mitów, chcą zadać istotne dla nas pytania o to, co dziś ożywia polską młodzież: jakie idee, jakie marzenia, jakie wartości? I wreszcie, co takiego Kordian zostawił nam w swoim duchowym testamencie?

 

„Kordian"

  • premiera: 10 stycznia 2020 r., piątek, godz. 19.00
  • kolejne spektakle:
    11 stycznia 2020 r., sobota, godz. 19.00
    12 stycznia 2020 r., niedziela, godz. 19.00
  • Teatr Wybrzeże
  • Duża Scena
  • ul. Świętego Ducha 2
  • Gdańsk

 

Autor sztuki: Juliusz Słowacki
Reżyseria: Adam Orzechowski
Dramaturg: Radosław Paczocha
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Asystent reżysera: Michał Jaros
Inspicjent: Jerzy Kosiła

 

W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Grzegorz Otrębski oraz Paweł Pogorzałek.

Plakat spektaklu Kordian

 

 

view szablon artykułu