Aktualności

WOŚP gra po raz 28. Wolontariusze zbierają na sprzęt operacyjny do ratowania dzieci

Karetka od WOŚP dla spółki Copernicus
Karetka od WOŚP dla spółki Copernicus.  Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

W całej Polsce, podczas 28. finału WOŚP, pracować będzie około 120 tys. wolontariuszy w prawie 1,7 tys. sztabach w kraju i na świecie. O godz. 20.00 będzie tradycyjne Światełko do nieba. W Gdańsku pieniądze zbierać będzie około 1,2 tys. wolontariuszy w 12 sztabach. Licytacja odbywa się też w Internecie.

 

Ponadto, zgodnie z decyzją samorządu województwa pomorskiego wolontariusze WOŚP, na podstawie posiadanego identyfikatora, 12 stycznia będą mogli podróżować bezpłatnie pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych.

 

Na ratowanie chorych dzieci

Pieniądze zebrane w czasie tegorocznego 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji np. dla chirurgii ogólnej, kardiochirurgii czy neurochirurgii. Aby operacje były skuteczne, bezpieczne i było jak najmniej powikłań, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej czy zakładów diagnostyki obrazowej. Chodzi m.in. o stoły i lampy operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący czy aparaty RTG z ramieniem C i zestawy endoskopowe. Za środki zebrane podczas finału będzie też kupione wyposażenie dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. Planowane są zakupy np. inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

Z aparatury medycznej i niemedycznego wyposażenia przekazanego przez WOŚP korzystają też tzw. szpitale marszałkowskie.

 

Pomaganie przez licytowanie

Poza kwestą do puszek odbywają się też aukcje i licytacje począwszy od przedmiotów po udział w różnego rodzaju wydarzeniach z udziałem znanych osób. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk na licytację przekazał m.in. obrus haftowany wykonany przez Elżbietę Chrapkowską-Pociej z Chojnic. Artystka jest twórcą ludowym, hafciarką i w 2020 r. będzie obchodzić jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Licytować będzie można też publikacje „Smaki Pomorza" oraz „Portret trzydziestolecia 1989-2019", a także długopis z bursztynem i filiżanki Magdaleny Benedy. Natomiast wśród gadżetów, wpierając orkiestrę, można stać się posiadaczem m.in. kurtek typu softshell, t-shirtów, filiżanek czy puzzli z zaślubinami Polski z morzem.

Obrus

Obrus wykonany przez Elżbietę Chrapkowską-Pociej. Fot. Grażyna Bonisławska

 

Pomoc płynie z całego świata

Zbiórka funduszy na rzecz WOŚP odbywa się też poza granicami kraju w 99 zarejestrowanych sztabach. Poza Polską pieniądze można będzie wrzucić do puszek m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a także w Singapurze czy Tanzanii.

 

Co będzie się działo w szpitalach marszałkowskich?

Badania poziomu cukru, pomiar ciśnienia tętniczego, określenie BMI, nauka udzielania pierwszej pomocy oraz porady dietetyka – tak będzie wyglądał finał WOŚP w tzw. szpitalach marszałkowskich.

Szpitale Pomorskie zorganizują stoiska, które będą w Centrum Handlowym Riviera w Gdyni w sobotę, 11 stycznia w godz. 10.00-18.00 (stoisko Strefa Zdrowia Szpitale Pomorskie – I piętro – wejście od strony SKM) oraz w Wejherowskim Centrum Kultury (Sztab WOŚP w Wejherowie) w niedzielę, 12 stycznia w godz. 14.00-18.00. Pracownicy szpitali wszystkim chętnym będą bezpłatnie badać poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. W Rivierze w Gdyni będzie można skorzystać też z porad dietetyka Mateusza Grabdy oraz wykonać pomiar składu ciała, a na dzieci czekać będą animacje przygotowane przez drużynę futbolu amerykańskiego Seahawks Gdynia. Na każdym ze stoisk będzie także wolontariusz WOŚP z puszką, do której będzie można wrzucić datek.

Copernicus Podmiot Leczniczy co roku bierze udział w finale WOŚP. Tym razem na stoisku przed ECS mieszkańcy Gdańska będą mogli nauczyć się m.in.: zasad udzielania pierwszej pomocy, zmierzyć ciśnienia tętnicze i poziom cukru oraz określić BMI.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku przekazał na licytację 10 kuponów na badania laboratoryjne. W skład pakietu wchodzą: lipidogram, jonogram, morfologia, anty HCV.

W ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o godz. 17.45  w kościerskim kinie Remus odbędzie się pokaz udzielania pierwszej pomocy przez zespół ratownictwa medycznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Ponadto, na licytację przekazano karnety dla dwóch osób na zabieg w krwiokomorze.

 

Jaki sprzęt do tej pory trafił do szpitali?

Szpitale marszałkowskie od lat korzystają ze sprzętu medycznego i wyposażenia kupionego ze środków WOŚP. Od 1994 r. szpitale otrzymały sprzęt za prawie 17,8 mln zł, z czego w 2019 r. za prawie 5 mln zł. W 2019 r. szpitale spółki Copernicus dostały sprzęt medyczny i wyposażenie za ponad 3 mln zł. Do Szpitala im. św. Wojciecha w Gdańsku trafiły m.in.: karetka N wraz z wyposażeniem, systemy monitorowania pacjenta, pulsoksymetry stacjonarno-transportowe i pompy infuzyjne strzykawkowe. Natomiast Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku dostał m.in.: aparaty USG, inkubatory zamknięte, pompy infuzyjne strzykawkowe, laser i materace przeciwodleżynowe.

Cały sprzęt, jaki otrzymały Szpitale Pomorskie w 2019 r. miał wartość prawie 530 tys. zł. Szpital Morski im. PCK dostał m.in.: inkubatory zamknięte, kardiomonitor i pompy strzykawkowe, a Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie np.: ultrasonograf, inkubatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne.

Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie w ubiegłym roku ofiarowano m.in.: pulsoksymetry, inkubatory zamknięte, kardiomonitor i pompy infuzyjne za ponad 240 tys. zł

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku w 2019 r. wzbogacił się o m.in.: kardiomonitory, system monitorowania pacjenta, pompy strzykawkowe, łóżko szpitalne, leżanki za ponad 840 tys. zł.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr J. Titz-Kosko w Sopocie sp. z o.o w ub. r. otrzymało aparat USG za prawie 79 tys. zł.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku w 2019 r. dostał aparat USG, inkubator zamknięty do intensywnej terapii noworodka oraz leżanki za ponad 100 tys. zł.

 

WOŚP pomaga szpitalom w zdobyciu wyposażenia na światowym poziomie

WOŚP gra już od 27. lat. – Środki zebrane podczas akcji miały ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca – mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP. –Wiemy jednak, że tak, jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy jako organizacja pozarządowa wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi, w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki – dodaje  Lidia Owsiak.

 

Chirurgia ogólna

W 2019 r. w Polsce na 67 oddziałach chirurgii dziecięcej wykonano ponad 80 tys. operacji. Mimo że polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, trzeba zwiększać liczbę operacji małoinwazyjnych, endoskopowych, które powodują mniejszy uraz operacyjny, zmniejszają dolegliwości dziecka związane z koniecznością operacji oraz skracają pobyt dzieci i rodziców w szpitalu. Potrzebny jest zarówno najnowocześniejszy i bardzo kosztowny sprzęt do operacji endoskopowych, jak i edukacja zespołów zabiegowych.

 

 Kardiochirurgia dziecięca

W 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej w Polsce wykonuje się rocznie ok. 2,5 tys. operacji serca u dzieci, w tym najbardziej skomplikowane operacje u noworodków i dzieci z sercem jednokomorowym. Polska jest pod tym względem unikalnym krajem europejskim, a wyniki leczenia tych dzieci należą do najlepszych na świecie. Wymaga to najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego, w tym echokardiografów nowej generacji, urządzeń niezbędnych do operacji na otwartym sercu. Chodzi głównie o nowoczesne aparaty do krążenia pozaustrojowego oraz sprzęt na oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej.

 

Neurochirurgia dziecięca

W 7 ośrodkach neurochirurgii dziecięcej przeprowadza się rocznie ok. 3 tys. operacji. Operacje mózgu u dzieci wymagają m. in. wyposażenia sal operacyjnych w ultranowoczesną nawigację i mikroskopię operacyjną. Najwyższą jakość tych zabiegów zapewniają mikroskopy z technologią 3D (trójwymiarową, tak zwane egzoskopy). Żaden ośrodek w Polsce takiego urządzenia nie posiada. Jego zakup i stosowanie w operacjach mózgu u dzieci zapewni najwyższą precyzję, zmniejszy uraz operacyjny tkanek mózgu i poprawi wyniki leczenia.

 

WOŚP_baner

view szablon artykułu