Aktualności

Wokulski, Łęcka i metal Geista w Gdyni

$image_alt
Fot. materiały prasowe

Cała Polska, w tym Gdynia, 5 września 2015 r. weźmie udział w akcji Narodowe Czytanie. W tym roku bohaterem stało się jedno z najważniejszych dzieł Bolesława Prusa – „Lalka". Gdyńskie wspólne czytanie odbędzie się w Centrum Handlowym Batory, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Teatrze Muzycznym.

Historię przedsiębiorczego Stanisława Wokulskiego, który nieszczęśliwie ulokował swoje uczucia w wyniosłej arystokratce Izabeli Łęckiej, zna praktycznie każdy. O ile nie zetknął się z powieścią Bolesława Prusa w szkole, to już na pewno nie ominęła go jedna z ekranizacji, na przykład Wojciecha Jerzego Hasa z Mariuszem Dmochowski i Beatą Tyszkiewicz, lub Ryszarda Bera i odtwórcami głównych ról: Jerzym Kamasem i Małgorzatą Braunek. Historia porusza wrażliwe serca romantyków, doceniają ją przedsiębiorcy, bo żyłki do interesów Wokulskiemu odmówić nie można. W „Lalce" znajdzie się też coś dla wielbicieli nauki, bo tajemniczy lżejszy od powietrza metal doktora Geista namieszał w głowie niejednemu fizykowi. Do tego wszystkiego dochodzą ciekawe postaci drugo- i trzecioplanowe, bogate opisy i wartości przekazane przez Prusa.

Dlatego nie dziwi fakt, że „Lalka" została kolejną główną bohaterką Narodowego Czytania. W Gdyni akcja odbędzie się 5 września w Centrum Handlowym Batory, na poziomie 0 i w bibliopunkcie. Początek o godz. 12.00. W głośnym czytaniu wezmą udział goście specjalni, czyli gdyńscy pisarze: Małgorzata Warda, Sabina Czupryńska i Bruno Kadyna. Oprócz tego na uczestników będą czekały warsztaty konstruktorskie z Julianem Ochockim i malowanie twarzy z Izabelą Łęcką oraz zajęcia z tworzenia zakładek do książek w kształcie lalek.

Oprócz Batorego i znajdującego się tam bibliopunktu, do akcji można się przyłączyć w filiach MBP, takich jak: Gdyńska Biblioteka Akademicka, Filia nr 1 – podczas festynu Lato zostań z nami na Obłużu, Filia nr 4, Filia nr 6, Filia nr 11 – podczas festynu Zakończenie lata w Małym Kacku, Filia nr 12, Filia nr 13, Filia nr 14, Filia nr 18, Filia nr 20. Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://mbpgdynia.pl/pl/page/narodowe-czytanie-2015.html.

W tym roku do akcji włącza się także Teatr Muzyczny w Gdyni. Na Dużej Scenie goście wysłuchają 12 fragmentów „Lalki", czytanych przez aktorów: Tomasza Fogla, Mateusza Deskiewicza, Alicję Piotrowską, Andrzeja Śledzia, Tomasza Gregora, Renię Goławską, Katarzynę Kurdej czy Alka Peterskiego. Początek o godz. 14.00, wstęp także wolny. 

Narodowe Czytanie 2015

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności