Aktualności

Władze województwa pomorskiego podziękowały za bohaterską postawę lekarzowi z Wejherowa

$image_alt

W sobotę Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie świętował Dzień Ratownika Medycznego. W tym dniu wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, w imieniu władz województwa pomorskiego, uhonorowała lekarza medycyny Macieja Zająca, który podjął się heroicznej próby uratowania życia nienarodzonego jeszcze dziecka.

W uroczystości udział wziął wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. 

Praca ratownika to bardzo odpowiedzialny zawód, któremu towarzyszy ogromny stres, gdyż codzienny kontakt z chorym człowiekiem, często umierającym nie jest rzeczą łatwą. Dzień Ratownictwa Medycznego, obchodzony co roku 13 października, jest dobrą okazją do docenienia wyjątkowej, pełnej poświęcenia pracy wielu osób. Ratownicy codziennie udzielają pomocy, często w trudnych warunkach – wymaga to od nich ogromnego zaangażowania i profesjonalizmu. Warto jednak pamiętać o nich nie tylko tego jednego dnia, pracują przecież przez cały rok. 

Przypomnijmy, że lekarz pogotowia – dr Maciej Zając, który przyjechał na miejsce wypadku, podjął decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia w karetce pogotowia. Niestety operacja się nie powiodła - 27-letniej matki i jej dziecka nie udało się uratować. 

W liście od marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka skierowanym do dr Macieja Zająca przeczytamy: „…składam wyrazy uznania za niezwykle heroiczny czyn, jakiego podjął się Pan w celu ratowania życia nienarodzonego jeszcze dziecka. Wykazał się Pan pełnym profesjonalizmem, bogatą wiedzą oraz ponadprzeciętnymi umiejętnościami niesienia pomocy osobom znajdującym się w dramatycznych okolicznościach. Jestem pełen podziwu i głębokiego szacunku dla wszystkich niosących pomoc osobom w stanie zagrożenia życia. Niesienie wsparcia każdemu człowiekowi, szczególnie słabszemu, jest świadectwem troski o drugą osobę, a pomoc jest naturalną powinnością okazywaną potrzebującym. Cieszy mnie, że w województwie pomorskim w ratowaniu życia ludzkiego biorą udział takie osoby jak Pan. To dla mnie kolejny dowód na to, że praca w opiece zdrowotnej nie jest zawodem, a powołaniem. Wierzę, że Pana postawa jest przykładem, jak należy postępować w każdej nawet tej najtrudniejszej sytuacji." 

 

Małgorzata Pisarewicz 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka