Aktualności

Witkacy w krzywym zwierciadle

$image_alt

Reprodukcje dzieł mistrza Witkiewicza, multimedialne spotkania z jego niesamowitą sztuką, mity, legendy i nieznane fakty z życiorysu artysty – to tylko część atrakcji jakie czekały dziś na gości pawilonu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który aż do zakończenia Jarmarku św. Dominika zaprasza na Targ Węglowy.

Dobiegł końca kolejny tydzień Jarmarku św. Dominika, a tym samym tydzień spotkań z pomorskimi instytucjami kulturalnymi. Za sprawą Muzeum Pomorza Środkowego patronem dzisiejszego dnia mianowany został nieoficjalnie jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Pracownicy słupskiego muzeum przygotowali dla naszych gości szereg edukacyjno-plastycznych atrakcji, poprzez które wszyscy miłośnicy sztuki – bez względu na wiek – mogli bliżej przyjrzeć się postaci malarza, dać upust swym artystycznym zapędom oraz napełnić głowy niezwykłymi opowieściami z jego biografii.

Swoistą wizytówką kolekcji obrazów Witkacego zgromadzonych w MPŚ, były ich reprodukcje, zaprezentowane w pawilonie. Dla zwiedzających dostępne było również stanowisko multimedialne, na którym można było wysłuchać specjalnie przygotowanych audiodeskrypcji wybranych prac. Według Witkiewicza prawdziwą naturę rzeczy można oddać tylko poprzez deformację – to czy artysta miał rację ocenić można było przeglądając się w krzywych zwierciadłach wiszących między obrazami. Na chętnych czekały też liczne publikacje prezentujące nie tylko twórczość malarza ale również szeroką ofertę Muzeum Pomorza Środkowego.

Działalność artystyczna Witkacego uchodzi za awangardową i wymagającą – nie przeszkodziło to jednak dzieciom w interpretowaniu jej na własne sposoby. Na najmłodszych czekały warsztaty plastyczne, malowanie zbiorowego obrazu na sztaludze, tworzenie kwiatów z papieru i bibuły oraz gra karciana poświęcona obrazom zgromadzonym w Słupsku.

Przypominamy, że stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przez cały Jarmark św. Dominika promuje podległe samorządowi województwa instytucje kultury, edukacji, zdrowia, ochrony środowiska, jak i partnerów województwa, a także pomorskie kulinaria, turystykę i projekty unijne. Na dzieci, młodzież, wszystkich mieszkańców i turystów czeka mnóstwo atrakcji – zapraszamy do naszego stoiska codziennie do 16 sierpnia, w godz. 11.00-19.00  na Targ Węglowy w Gdańsku.

 

Zobacz również:

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości