Aktualności

Wiosna na wielkim ekranie

$image_alt
„Anioł". Fot. źródło: http://www.wiosnafilmow.pl/

Festiwal Wiosna Filmów po raz pierwszy zawita do Gdańska. Tegoroczna replika warszawskiej imprezy zapowiada się wyjątkowo. Nie tylko dlatego, że w programie znalazły się filmy nagradzane na wielu światowych festiwalach (od Wenecji aż do Pusan). Wiosna filmów to również jedna z niewielu okazji, by obejrzeć przedpremierowo dzieła wyprodukowane w Brazylii, w Libanie czy w Mauretanii. Festiwal odbędzie się w dniach 8-14 maja 2015 r., w kinie Żak.

Przegląd otworzy najnowszy obraz wybitnego szwedzkiego reżysera Roya Anderssona, autora wspaniałych „Pieśni z drugiego piętra" czy „Do ciebie, człowieku". W tajemniczo zatytułowanym filmie „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" Andersson nadal przygląda się społecznym outsiderom, czyniąc ich centralnym punktem odniesienia swoich formalno-narracyjnych eksperymentów. Film nagrodzony Złotym Lwem na ostatnim MFF w Wenecji to manifestacja radykalnego i niepozbawionego ironii sposobu opowiadania – doceniona zarówno przez krytyków, jak i widzów. 
W przeglądzie, oprócz osobistych dramatów, jakie można zaobserwować w obrazach „Sens życia oraz jego brak" oraz w „Prawie jak matka", znalazł się także jeden z najczęściej nagradzanych filmów ostatnich miesięcy: „Timbuktu". Nieznany u nas, a wielokrotnie doceniany na świecie reżyser Abderrahmane Sissako, już od ponad dekady przegląda się ojczystej Mauretanii. Ukazana w nominowanym do Oscara „Timbuktu" północnozachodnia Afryka jawi się jako kraina trapiona rozmaitymi konfliktami religijnymi, o których dopiero Sissako odważył się powiedzieć głośno. Doceniono to we Francji, kraju współproducenta, gdzie „Timbuktu" otrzymało aż 7 Cezarów, w tym dla najlepszego filmu roku. 
21. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów 2015 - plakatCieszy fakt, że w programie znalazła się produkcja zrealizowana w Libanie – tej części Azji, która nieczęsto jest portretowana na wielkim ekranie. Projekcja „Anioła" jest więc doskonałą okazją, by przyjrzeć się tamtejszym małomiasteczkowym obyczajom, mającym olbrzymi wpływ na życie społecznie nietolerowanych grup. 
Przegląd zamknie przedpremierowa projekcja „Feniksa", nagrodzonego w San Sebastian filmu autorstwa Christiana Petzolda, reżysera „Barbary". W swoim najnowszym dziele niemiecki realizator znów proponuje pogłębioną analizę historii swojej ojczyzny, tym razem cofając się do okresu powojennego. Wnioski mogą okazać się zaskakujące, ale seans z pewnością wartościowy – „Feniks" został wysoko oceniony przez krytykę, czego dowodem stała się nagroda FIPRESCI na MFF w San Sebastian oraz pozytywne recenzje w prasie. 
 

 

21. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów 2015
——————————————————————


Szczegółowy program tutaj

Zobacz również: Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości