Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6b860f07-118b-42a4-b8b1-7ac424ed9bb2.jpg Wielkie kreacje aktorskie i zaskakujące reżyserskie interpretacje. Trwa XI edycja Wybrzeża Sztuki

Wielkie kreacje aktorskie i zaskakujące reżyserskie interpretacje. Trwa XI edycja Wybrzeża Sztuki

Scena ze spektaklu „Capri – wyspa uciekinierów"

W Teatrze Wybrzeże zaprezentowane zostaną najciekawsze spektakle realizowane na scenach całego kraju. Tegoroczna edycja Wybrzeża Sztuki potrwa od 11 do 16 listopada 2019 r. Przegląd zakończy najbardziej wyczekiwana premiera sezonu, czyli „Capri – wyspa uciekinierów" w reżyserii Krystiana Lupy.

 

Wybrzeże Sztuki to coroczne święto miłośników teatru, podczas którego wystawiane są najciekawsze, najwybitniejsze i najgłośniejsze spektakle prezentowane na polskich scenach.

Dotychczasowe edycje tego przeglądu dały trójmiejskiej publiczności możliwość obejrzenia „Oczyszczonych” Krzysztofa Warlikowskiego, „Tanga” Jerzego Jarockiego, „Wycinki Holzfällen” Krystiana Lupy, „Trylogii” Jana Klaty, „W imię Jakuba S.” Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, a także „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny.

Przez sceny Wybrzeża Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach można było podziwiać m.in. Krystynę Jandę, Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Danutę Szaflarską, Kingę Preis, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Grzegorza Małeckiego, Krzysztofa Globisza i Zbigniewa Zapasiewicza.

 

Co będzie można zobaczyć w tym roku?

Tegoroczna edycja Wybrzeża Sztuki rozpocznie się w Święto Niepodległości w poniedziałek, 11 listopada spektaklem „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzień później zostanie pokazana obrosła legendą, wielokrotnie nagradzana „Ewelina płacze” Anny Karasińskiej z TR Warszawa, natomiast w czwartek, 14 listopada najnowszy spektakl Jana Klaty – „Dług” z Teatru Nowego Proxima. Przegląd zakończy najbardziej wyczekiwana premiera sezonu, czyli „Capri – wyspa uciekinierów” Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie.

 

PROGRAM

 

„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”

  • 11 listopada 2019 r., poniedziałek, godz. 19.00
  • Teatr Wybrzeże
  • Duża Scena
  • ul. Świętego Ducha 2
  • Gdańsk

Ta zionąca seksizmem i zwykłym chamstwem książka Doroty Masłowskiej przez 17 lat od pierwszego wydania zdążyła się już zestarzeć i nieoczekiwanie stać aktualna na nowo. W dobie wychodzących spod ziemi demonów nacjonalizmu „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” nabiera porażającego, jadowitego blasku. W tej adaptacji tę historię, historię pewnej bzdurnej – lub zupełnie niebzdurnej – wojny, wojny z ruskami, z wszelkim obcym, oraz historię głównego bohatera, Silnego, brawurowo opowiada sześć dziewczyn, które spotkał na swojej popapranej drodze pierwszy dresiarzo-husarz Rzeczypospolitej.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Sztuka na podstawie dzieła Dorota Masłowska
Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła
Reżyseria: Paweł Świątek
Scenografia: Marcin Chlanda
Asystentka scenografa: Katarzyna Sobolewska
Muzyka: Dominik Strycharski
Producent: Bożena Sowa
Inspicjent: Iwona Cieślik

W spektaklu występują: Karolina Kazoń, Marta Konarska, Agnieszka Kościelniak, Natalia Strzelecka, Marta Waldera oraz Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

 

„Ewelina płacze”

  • 12 listopada 2019 r., wtorek, godz. 18.00 i 20.30
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk

Spektakl o możliwości bycia sobą w świecie, w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne ze sobą narracje. Tekst jest zbudowany z fantazji, obiegowych opinii i wizerunków medialnych aktorek i aktorów. Aktorzy grają tu siebie samych wyobrażonych przez kogoś innego. Nie mając możliwości sprostowania informacji na swój temat pozostają uwięzieni w swoich przypadkowych i fragmentarycznych tożsamościach, które przenikają się z ich prywatną prawdą. Spiętrzenie ról sprawia, że nie wiadomo już, do kogo należą wypowiadane ze sceny kwestie.

TR Warszawa (Teatr Rozmaitości)
Reżyseria: Anna Karasińska
Asystentka reżysera: Ewelina Pankowska
Współpraca dramaturgiczna: Magdalena Rydzewska
Choreografia: Marta Ziółek
Kierowniczka produkcji: Karolina Pająk

W spektaklu występują: Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Ewelina Pankowska oraz Adam Woronowicz.

Przy pisaniu tekstu wykorzystane zostały improwizacje Bogny Gronieckiej, Moniki Kłobukowskiej, Katarzyny Obidzińskiej, Karoliny Płanik oraz Beaty Terech. Autorka projektu przeprowadziła również wywiady z członkami grupy Hurragram i młodzieżą z grupy teatralnej w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.

 

„Dług”

  • czwartek, 14 listopada, godz. 19.00 i 21.30
  • Teatr Wybrzeże
  • Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
  • ul. Bohaterów Monte Cassino 30
  • Sopot

„I odpuść nam nasze długi jako i my odpuszczamy naszym dłużnikom” – tak brzmi dosłowny przekład znanych wszystkim od dzieciństwa słów… Jan Klata inspirując się książką Antropolog David Graebera „Dług” i odwołując się do innych tekstów kultury, takich jak „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego czy „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego, postanowił zmierzyć się z tematem długu, jego historią i wpływem na dzieje całej ludzkości. Jan Klata dokonuje radykalnej rewizji utartych poglądów na mechanizmy rządzące światem i udowadnia, że dług towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów, a świat nie tyle jest podzielony na panów i niewolników, co dłużników i wierzycieli, a rolnicze imperia mają sporo wspólnego z aktualnymi kryzysami finansowymi i przyszłością gospodarki.

Teatr Nowy Proxima
Adaptacja i reżyseria: Jan Klata
Scenografia, kostiumy: Mirek Kaczmarek, Krystian Szymczak
Muzyka: Jakub Lemiszewski
Choreografia: Maćko Prusak
Światło: Wojciech Kiwacz
Dźwięk: Tadeusz Sawka/Bogdan Czyszczan

W spektaklu występują: Bartosz Bielenia, Marcin Czarnik, Monika Frajczyk oraz Małgorzata Gorol.

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia.

 

„Capri – wyspa uciekinierów”

  • 15 listopada 2019 r., piątek, godz. 18.00, Duża Scena
  • 16 listopada 2019 r., sobota, godz. 18.00, Duża Scena
  • Teatr Wybrzeże
  • Duża Scena
  • ul. Świętego Ducha 2
  • Gdańsk

Twórcy spektaklu przyglądają się przemianom Europy i roli wielkich osobowości w procesach polityczno-społecznych. W epickiej opowieści narodziny faszyzmu i wojna stają się odniesieniem dla współczesnych lęków. Lupa akcję umieszcza na Capri – wyspie, na którą uciekali marzyciele, władcy i rewolucjoniści, m.in. cesarz Tyberiusz, Lenin, Gorki, George Bernard Shaw i Rilke. Tajemnicza, utopijna przestrzeń łączy artystów, żołnierzy i wykluczonych poza margines – kiedy wielka historia wymusza zawieszenie dotychczasowych norm społecznych i moralnych, barbarzyństwo spotyka się z obojętnością, a kryzys z beztroską rozrywką, w bólach rodzi się nowy, nieodgadniony ład.

Teatr Powszechny Warszawa
Scenariusz, reżyseria, scenografia: Krystian Lupa
Główna asystentka reżysera: Michalina Żemła
Asystentki reżysera: Julia Ongirska, Karolina Szczypek
Pomoc dramaturgiczna, asystent reżysera: Maksym Teteruk
Kostiumy: Piotr Skiba
Muzyka: Bogumił Misala
Wideo: Natan Berkowicz, Adam Suzin
Inspicjentki: Jagoda Mordak / Iza Stolarska

W spektaklu występują: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Jacek Beler, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Magdalena Koleśnik, Mateusz Łasowski, Vova Makovskyi, Monika Niemczyk, Filip Orliński, Halina Rasiakówna, Maria Robaszkiewicz, Nikodem Rozbicki, Piotr Skiba, Ewa Skibińska, Julian Świeżewski, Paweł Tomaszewski, Wojciech Wójcik, Julia Wyszyńska, Michał Zieliński, Wojciech Ziemiański, Michalina Żemła oraz statyści: Karol Helewski, Maciej Kobiela, Ignacy Martusewicz, Tomasz Mechowicki, Olaf Staszkiewicz, Mariusz Urbaniec i Filip Warot.

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

 

Ceny biletów:

„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”

  • bilet normalny – 80 zł
  • bilet ulgowy – 60 zł
  • bilet normalny balkon i galerie boczne – 60 zł
  • bilet ulgowy balkon i galerie boczne – 50 zł

„Ewelina płacze”

  • bilet normalny – 80 zł
  • bilet ulgowy – 60 zł

„Dług”

  • bilet normalny – 120 zł
  • bilet ulgowy – 90 zł

„Capri – wyspa uciekinierów”

  • bilet normalny – 150 zł
  • bilet ulgowy – 120 zł
  • bilet normalny balkon i galerie boczne – 80 zł
  • bilet ulgowy balkon i galerie boczne – 60 zł

 

Plakat Wybrzeża Sztuki 2019

Karnety:
Karnet zawiera 4 bilety, po jednym na każdy tytuł. Liczba karnetów jest ograniczona do 30 sztuk.

  • normalny – 300 zł
  • ulgowy i dla posiadaczy Karty Przyjaciela Teatru – 240 zł

 

Wejściówki (na wolne miejsca w sprzedaży pół godziny przed spektaklem) – 40 zł

 

Organizatorem Wybrzeża Sztuki jest Teatr Wybrzeże. Wydarzenie powstało przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.