Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9072f5f3-aa41-4a4f-9e6a-ea16db901b8c.jpg Wielki dzień dla każdego smakosza! To już XIII edycja Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego

Wielki dzień dla każdego smakosza! To już XIII edycja Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego to impreza dla każdego, kto lubi kuchnię regionalną. Pyszności wytwarzane według tradycyjnych receptur będzie można posmakować i zakupić w klimatycznych stoiskach ustawionych na placu przy katedrze w Gdańsku-Oliwie w niedzielę, 9 czerwca 2019 r.

 

Jak co roku, podczas Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego, miłośnicy dobrej kuchni będą mieli okazję do poznania i spróbowania specjałów z Listy produktów tradycyjnych. Lista prowadzona jest przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a wytwórcy z Pomorza zarejestrowali na niej aż 178 wyrobów spożywczych, co daje naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce wśród 16 województw.

 

Smakołyki z całego Pomorza

Wydarzenie organizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Rozpocznie się w niedzielę, 9 czerwca o godz. 10.00 mszą świętą w katedrze oliwskiej, odprawioną w intencji rolników i producentów żywności. Następnie, do godz. 17.00 na placu przy świątyni, na smakoszy czekać będzie 46 wystawców, oferujących specjały pochodzące z całego Pomorza.

Panie zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich przyrządzą m.in. plince kaszubskie, szandar kociewski, dziadowską zupę oraz słynne ruchanki, czyli placuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego. A do tego najróżniejsze przetwory: konfitury, dżemy, kompoty oraz soki pochodzące z ich gospodarstw. Nie zabraknie słodkich smakołyków, takich jak: amoniaczki, zwane ciasteczkami na niedzielę, kaszubski sernik z ziemniakami, rogaliki z wiśniami czy wafle gdańskie. Gospodynie upieką sznëki z glancã oraz pùlwerkùcha, czyli lukrowane drożdżówki i ciasto proszkowe.

Pojawią się także tradycyjne rybne przysmaki, w tym wędzona sielawa, nazywana przez Kaszubów morënką, pasztet z pomuchla (dorsza), hylyngi (śledzie) opiekane z cebulą lub popularne koreczki śledziowe. Wielbicielom produktów mięsnych szeroką ofertę swojskich wyrobów zaprezentują rzeźnie i masarnie, które specjalizują się w wyrobach wieprzowych. Słyną one m.in. z czarnego salcesonu (blutka), kaszanki po kaszubsku, wątrobianki (leberka) oraz wędzonych szynki i boczku.

Impreza będzie okazją do poznania leczniczych właściwości produktów wytworzonych na bazie ziół, owoców i warzyw. Na stoiskach będzie można kupić, np. syropy  z mniszka lekarskiego lub z pędów sosny, sok z kwiatu czarnego bzu, brzad (suszone owoce), żurawinę ucieraną na surowo czy… dynię po królewsku. Do wyboru będzie też wiele rodzajów miodu prosto z pomorskich barci.

Święto regionalnej żywności to również możliwość nabycia produktów bezpośrednio od producentów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Członkami sieci są: restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, rolnicy, piekarnie, mleczarnie i przetwórnie spożywcze (np. runa leśnego). Ich produkty są oznaczone specjalnym logo potwierdzającym, że mają najwyższą jakość i zostały przygotowane z surowców pozyskanych na Pomorzu lub na podstawie tradycyjnych receptur.

 

Konkurs kulinarny

Kiermaszowi w Oliwie towarzyszyć będzie Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Jego celem jest nie tylko przybliżenie tradycji kulinarnych Pomorza, ale także poszukiwanie potraw, które mają związek z regionem i mogą zostać wpisane na listę produktów tradycyjnych.

Konkurs zostanie przeprowadzony w godz. 11.00-16.00 przy Pałacu Opatów. Rozstrzygnięcia zapadną w dwóch kategoriach: potrawa oraz produkt. Pierwsza kategoria przeznaczona jest wyłącznie dla restauratorów prowadzących całoroczną działalność gastronomiczną, natomiast druga skierowana jest do producentów tradycyjnych i lokalnych produktów żywnościowych. Wybór najlepszego produktu dotyczyć będzie czterech podkategorii: produktu pochodzenia zwierzęcego, produktu pochodzenia roślinnego, napoju oraz innych, np. produktu mieszany roślinno-zwierzęcy.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.