Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a1cccf9e-e274-43f6-8551-65f6399d328e.jpg Wielkanoc w czasach epidemii. Ile i na jakie produkty najwięcej wydają Pomorzanie? [INFOGRAFIKA]

Wielkanoc w czasach epidemii. Ile i na jakie produkty najwięcej wydają Pomorzanie? [INFOGRAFIKA]

Stół wielkanocny

Wielkanoc w tym roku przypada 12 i 13 kwietnia. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące wydatków i spożycia określonych produktów żywnościowych. Co ciekawe, jemy więcej warzyw, a mniej pieczywa niż jeszcze kilka lat temu. Co liczby mówią o naszych nawykach żywieniowych?

 

Infografika została opracowana na podstawie danych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych za 2018 r.

 

W którym województwie je się najwięcej jaj?

Wielkanoc kojarzy nam się z wypełnionym pisankami czy kraszankami koszykiem. Jednak tegoroczne święta będą inne, bo bez tradycyjnej święconki. Niemniej jaja są symbolem budzącej się po zimie do życia przyrody. Bez nich nie wyobrażamy sobie świąt. Najwięcej jaj spożywają miesięcznie mieszkańcy województwa lubelskiego (14), podlaskiego i świętokrzyskiego (po 13) oraz łódzkiego, śląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego (po 12). Pomorzanie, jedząc 11 jaj w ciągu miesiąca, zajmują czwartą pozycję. To też średnia dla Polski i liczba spożywanych jaj przez mieszkańców Mazowsza, Małopolski i Podkarpacia. Natomiast najmniej jaj, bo zaledwie po 9, jedzą mieszkańcy Warmi i Mazur, Wielkopolski i lubuskiego.

Co ciekawe, wzrosła produkcja jaj. W naszym regionie w 2018 r. kury zniosły prawie 417 mln sztuk, to o 105 mln sztuk więcej niż w 2010 r. A średnia cena jednego jaja na pomorskich targowisku jest od kilku lat mniej więcej stała i oscyluje w okolicach 0,70 zł/szt. W 2019 r. wynosiła 75 groszy, czyli o grosz mniej niż w Polsce.

 

Jakie produkty spożywamy najchętniej?

Urząd Statystyczny w Gdańsku sprawdził, ile miesięcznie i jakie produkty przeciętnie zjada Pomorzanin. Na pierwszym miejscu, zgodnie z zaleceniami dietetyków, znajdują się warzywa. Spożywamy ich ponad 8 kg. Druga lokata przypadła mięsu. Jemy go niewiele ponad 5 kg. Co ciekawe, dopiero na trzeciej pozycji znalazły się pieczywo i produkty zbożowe (prawie 5 kg), z czego chleb stanowi 2,8 kg, jeszcze kilka lat temu jedliśmy go zdecydowanie więcej. Kolejne miejsca na stołach mieszkańców naszego regionu zajmują owoce (ok. 4 kg), mleko (3,3 l) i sery (ok.1 kg). Natomiast zdrowych i bogatych w witaminy jajek jemy prawie 11 w miesiącu, czyli średnio co 2., 3. dzień spożywamy jedno.

 

Ile miesięcznie wydajemy?

Wydatki w gospodarstwie domowym w przeliczeniu na jedną osobę wynoszą prawie 1300 zł (1288,99 zł). Z czego Pomorzanie zdecydowanie więcej przeznaczają na towary i usługi konsumpcyjne (1233,30 zł) niż na produkty spożywcze i napoje bezalkoholowe (prawie 318 zł). Średnia dla Polski na żywność wynosi prawie 25 proc. I w tej właśnie grupie znajdują się mieszkańcy naszego regionu (23,5-25 proc.). Najwięcej wydają mieszkańcy Podlasia i Warmii i Mazur (27-28 proc.), najmniej zaś Mazowsza i Dolnego Śląska (22-23 proc.).

 

Wielkanoc_infografika US

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.