Aktualności

Wiecha na Teatrze Muzycznym

$image_alt
Fot. Ludmiła Bierawska

Na modernizowanym budynku Teatru Muzycznego w Gdyni 16 kwietnia zawisła wiecha symbolizująca ukończenie prac związanych z konstrukcją budynku. Uroczystość, wywodząca się z tradycji staropolskiej, uświetniła ważny etap budowy: położenie ostatniego elementu konstrukcji dachu.

Uroczystość rozpoczęło przejście barwnego korowodu zespołu Teatru Muzycznego wokół gmachu. Aktorzy ze śpiewem na ustach opowiadali o tym, co na budowie już się działo, o tym, co właśnie się dzieje, i – oczywiście – o swej tęsknocie za wielką sceną.
 
– Kiedyś świętej pamięci dyrektor Muzycznego Maciej Korwin przyszedł do mnie i powiedział: „Teatr mój widzę ogromny" – wspominał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Chcemy zrealizować jego wizję. Została nam już ostatnia prosta. Kiedy będziemy oddawać teatr publiczności, będziemy mogli powiedzieć: „Tak, Korwin miał rację. To jest teatr ogromny". Chcemy, by Muzyczny był wielką chlubą Gdyni i całego Pomorza.


Mocnym akcentem było symboliczne wbicia gwoździa w ostatnią krokiew dachu, co uczynili z dużym zaangażowaniem marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz dyrektor Teatru Muzycznego Wojciech Dmochowski.
 

Historycznego podwieszenia wiechy o prawdziwie imponujących gabarytach dokonali wspólnie przedstawiciele władz samorządowych i inwestora – firmy Mostostal Warszawa SA.
 
Przebudowa teatru przy placu Grunwaldzkim ma być zakończona w lipcu 2013 r., ale już od 2012 r. spektakle są wystawiane na tzw. Nowej Scenie. Największa musicalowa scena w Polsce zostanie otwarta we wrześniu.
 
Projekt „Rozbudowa Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji to ponad 71 mln zł. Projekt został dofinansowywany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą ponad 41 mln zł. Wkład własny do projektu zagwarantowały miasto Gdynia oraz samorząd województwa pomorskiego. 
 

Ludmiła Bierawska

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka