Aktualności

Wdrożenie e-protokołu w sądach rejonowych

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki, marszałek Mieczysław Struk oraz prezydent Paweł Adamowicz wzięli udział w pokazowej rozprawie, na której została zaprezentowana nowa forma protokołowania i możliwości dostępu do cyfrowej rejestracji rozpraw sądowych. Prezentacja odbyła się w budynku Sądu Apelacyjnego przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku.

Wdrożenie projektu trwa już od 2011 roku i rozpoczęło się od wyposażenia okręgowych sądów apelacyjnych. Od 2014 roku trwa jego wprowadzanie w sądach rejonowych aż pięciu apelacji jednocześnie: krakowskiej, warszawskiej, łódzkiej, białostockiej i gdańskiej.

E-protokół ma służyć przede wszystkim przyspieszeniu i zwiększeniu efektywności orzekania, a także pozwoli na przesłuchania świadków i stron na odległość. Przy wykorzystaniu protokołu elektronicznego nie ma możliwości wprowadzenia żadnych zmian, jest on więc rzeczywistym odzwierciedleniem całej rozprawy. Według art. 157 k.p.c. obowiązkiem jest sporządzanie protokołu z rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz pisemnie.

Projekt dofinansowany jest ze środków publicznych w ramach 7 osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W Polsce od momentu jego wdrożenia zostało nagranych już ok. 600 tysięcy rozpraw, jak wynika z danych przekazanych przez Jacka Gołaczyńskiego, pełnomocnika Ministerstwa Sprawiedliwości, koordynatora krajowego ds. wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych.

 

Magdalena Ledwoń

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka