Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b3039f92-b74a-44ca-8aeb-922e58031520.jpg Warsztaty pisarskie, spotkania z autorami i Nagroda Literacka Gdynia. Startuje festiwal miłośników książek

Warsztaty pisarskie, spotkania z autorami i Nagroda Literacka Gdynia. Startuje festiwal miłośników książek

Fot. mat. prasowe Nagroda Literacka Gdynia

Przez tydzień od poniedziałku 26 sierpnia do niedzieli 1 września 2019 r. w Gdyni rządzić będzie literatura. Poznamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia, a przy okazji będzie można wziąć udział w festiwalu Miasto Słowa. W programie: akcje miejskie, pokazy filmów, panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek, koncerty i warsztaty. Będą też atrakcje dla najmłodszych.

 

W Gdyni będzie można spotkać m.in. Marka Bieńczyka, Paulinę Pidzik, Wita Szostaka, Marcina Wichę, Olgę Drendę, Tomasza Pindla, Tomasza Organka, Jacka Dehnela i Łukasza Orbitowskiego.

 

Rozmowy i spotkania

Festiwalowi Miasto Słowa od początku towarzyszą liczne debaty i spotkania z pisarzami. Swoje najnowsze powieści przedstawią Łukasz Orbitowski, Jacek Dehnel czy Tomasz Organek – spotkania prowadzi Agnieszka Szydłowska. Będzie też okazja, by posłuchać wierszy z debiutanckiego tomu Puliny Pidzik oraz wziąć udział w spotkaniu z Markiem Bieńczykiem, które poprowadzą Zofia Król i Marcin Wicha.

Już pierwszego dnia będziemy mogli zobaczyć fragment gigantycznej kolekcji zdjęć dokumentujących historię fandomu. Ich autorem jest Maciej Parowski, legendarny redaktor „Nowej Fantastyki”. Tego samego dnia będzie można spotkać się z Tomaszem Pindlem i Wojciechem Orlińskim, którzy porozmawiają, czym jest, był i będzie fandom.

Podczas festiwalu będą poruszane najistotniejsze sprawy, które znaleźć można w literaturze, stąd spotkania zatytułowane „Małe matczyzny”, „Surrealistki?” czy „Wsłuchani w przyrodę”. Te rozmowy będą próbą diagnozy, co w nowych polskich książkach piszczy. Wśród najważniejszych tematów kobiece głosy w literaturze, oblicza przyrody czy nowatorskie miniatury prozatorskie. Ciekawym spotkaniem będzie rozmowa Michała Nogasia z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia.

Zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach pisarskich – z eseju, poezji, prozy oraz przekładu literackiego. Poprowadzą je pisarze, członkowie kapituły Nagrody Literackiej Gdynia: Eliza Kącka (poezja), Tomasz Pindel (przekład), Tomasz Swoboda (esej) oraz Wit Szostak (proza).

 

Kino i muzyka

Dopełnieniem spotkań literackich jest kino i muzyka. „Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru” – tak brzmi w języku polskim fragment legendarnego „Subterennean Homesick Blues” Boba Dylana. To też tytuł płyty projektu Filipa Łobodzińskiego Dylan.pl. Jak brzmi całość, będziemy mogli się przekonać w piątek, 31 sierpnia w gdyńskim Blues Clubie. Koncert poprzedzi odczytanie poematu „Koniec wakacji” przez jego autorów – Marcinów Barana i Sendeckiego.

Z kolei program filmowy, dokumentalny i fabularny poszerza poruszaną na festiwalu tematykę: fantomowe „Głos Pana” i „Wizyta”, „Matki”, „Małe matczyzny”, kuchnia dyktatorów w filmie „Kucharze historii”, kłopoty noblisty w „Honorowym obywatelu” czym premierowa „Ferrante Fever. Gorączka czytania”.

Zob. opisy filmów podczas festiwalu Miasto Słowa.

 

Literacki rodzinny

W Gdyni znajdą się także atrakcje dla rodzin z dziećmi. To specjalny program pikniku rodzinnego w Konsulacie Kultury. Tegoroczny piknik odbędzie się pod hasłem „Co do licha?!”, a na dzieci i dorosłych czekać będą spotkania, teatr, warsztaty, gry i zabawy. Będzie można porozmawiać z autorką książki „Licho i inni” Agnieszką Taborską czy Marcinem Wichą, który napisał dla dzieci m.in. „Wielką księgę Klary”, „Niezwykłą historię Sebastiana Van Pirka” oraz „Bolka i Lolka: genialnych detektywów”.

Podczas warsztatów będzie można przygotować także własnoręcznie malowaną ekotorbę, przypinkę, a nawet literacki tatuaż.

 

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia otrzymują kostkę literacką. Fot. mat. prasowe NLG.

And the winner is…

W piątek, 30 sierpnia 2019 r. na specjalnej gali w Muzeum Emigracji poznamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2019. W finałowej 20 znaleźli się zarówno debiutujący pisarze, jak i ci już znani szerszej publiczności. Najwięcej zgłoszeń było w kategoriach poezja (161) oraz proza (129). Do nagrody zostało też zgłoszonych 79 przekładów i 66 esejów. – W tym roku obradowaliśmy w nieco zmienionym składzie – mówi prof. Agata Bielik-Robson, przewodnicząca kapituły. – Małgorzatę Łukasiewicz, Marka Bieńczyka oraz Jacka Gutorowa zastąpili nowi członkowie kapituły: Eliza Kącka, Adam Lipszyc i Tomasz Swoboda. Zanim wyłoniliśmy dwudziestkę nominowanych, odbyło się kilka intensywnych spotkań, w trakcie których ze szczegółami omówiliśmy tegoroczną ofertę literacką – tłumaczy Agata Bielik-Robson.

Nagrody otrzymają autorzy książek lub przekładu literackiego, których pierwsze wydanie miało miejsce w 2018 r.

Zob. lista nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2019.

 

 

 

Nagroda Literacka Gdynia 2019 / festiwal Miasto Słowa

  • 26 sierpnia – 1 września 2019 r., poniedziałek-niedziela
  • Biblioteka Śródmieście, Władysława IV 7/15, Gdynia
  • Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia
  • Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2, Gdynia
  • wstęp – wolny *na warsztaty obowiązują zapisy, pokazy filmowe w cenie 12 zł, koncert dylan.pl w cenie 50 zł
  • szczegółowy program na stronie Nagrody Literackiej Gdynia.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.