Aktualności

Warsztaty filmowe, dziennikarskie i coachingowe. Laureaci etapu wojewódzkiego Olimpiady Solidarności przyjadą do Gdańska

Olimpiada Solidarności 2018, etap wojewódzki. Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Po etapie wojewódzkim, a przed finałem konkursu, uczestnicy olimpiady wraz z nauczycielami prowadzącymi przyjadą do grodu nad Motławą. Podczas wizyty studyjnej przygotują m.in. profesjonalne materiały filmowe, które będą elementem prac finałowych.

 

W programie dwudniowej wizyty, 9 i 10 kwietnia 2018 r., zaplanowano warsztaty, których celem jest poznanie miejsc związanych z historią lat 1970–1990, trening kreatywności, tworzenie prezentacji multimedialnych, autoprezentacji, a także integracja członków poszczególnych drużyn wojewódzkich.

 

 

O olimpiadzie

W „Olimpiadzie Solidarności. Dwie dekady historii" biorą udział uczniowie klas II liceum i III technikum z całej Polski. Dzięki konkursowi, młodzież poszerza wiedzę o najnowszej historii Polski, umacnia poczucie przynależności i tożsamości regionalnej i lokalnej, a ich opiekunowie doskonalą swoje umiejętności w zakresie przekazywania wiedzy historycznej. Liczba uczestników konkursu z roku na rok rośnie. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło w nim ok. 3 tys. uczniów z 500 szkół z całej Polski, w tym 200 uczniów z 44 szkół województwa pomorskiego.

 

Wizyta studyjna w Gdańsku

We wszystkich województwach, 15 marca 2018 r. przeprowadzony został etap wojewódzki konkursu. Laureaci zostali zaproszeni do kolebki polskiej „Solidarności". Mają okazję uczestniczyć w wizycie studyjnej, w programie której zaplanowano spotkania, zwiedzanie Gdańska, interesujące warsztaty filmowe, dziennikarskie, coachingowe oraz z zakresu sztuki wystąpień publicznych.

 

Co można wygrać?

Po etapie wojewódzkim, w Katowicach w dniach 6-7 czerwca 2018 r. odbędzie ogólnopolski finał konkursu. Weźmie w nim udział trzech laureatów z województwa pomorskiego. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: indeksy na czołowe uczelnie wyższe, roczne stypendia, bony na publikacje IPN i nagrody rzeczowe. Natomiast dla nauczycieli opiekunów przewidziano nagrody pieniężne i bony na publikacje IPN.

 

Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi konkursu, w tym listą laureatów etapu wojewódzkiego, można zapoznać się na stronie organizatora konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii", Fundacji Centrum Solidarności w Gdańsku: Olimpiada Solidarności.

 

 

view szablon artykułu