Aktualności

Poczet władców. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko w Zielonej Bramie

Waldemar Świerzy, Jadwiga Andegaweńska
Waldemar Świerzy, Jadwiga Andegaweńska. Fot. ⓒ Kreacja Pro

W Zielonej Bramie, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, do 26 lutego 2017 r. można oglądać wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko". Wizerunki władców powstawały na podstawie materiałów źródłowych i z zachowaniem realiów epoki.

 

 


   Bolesław II  Szczodry


    Bezprym

   Stanisław August  Poniatowski

Projekt Nowy Poczet Władców Polski został zainicjowany w 2004 r. przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy świetny grafik – profesor Waldemar Świerzy – na podstawie aktualnej wiedzy historycznej stworzył 49 portretów władców. Obrazy powstawały w latach 2006–2013.

Obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski jest poczet – powszechnie, choć nie do końca słusznie – kojarzony z Janem Matejką. Swoje projekty mistrz wykonał w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten od lat jest publikowany w podręcznikach, na znaczkach pocztowych, niezliczonej liczbie pocztówek i różnych innych wydawnictwach.

Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze MTV i nowoczesnych form graficznych, jest już archaiczny w swojej formie. „Nowy poczet władców Polski" ma nowoczesną formę, jest połączony z częścią edukacyjną napisaną przystępnym językiem. Wizerunki władców powstawały na podstawie materiałów źródłowych i z zachowaniem realiów epoki.

Waldemar Świerzy to najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w dorobku wizerunki znanych aktorów i reżyserów, a także Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Skłodowskiej-Curie oraz wspaniałą serię Giganci Jazzu. Barwne teksty towarzyszące portretom napisał historyk Marek Klat, również autor opisów w albumie, który ukazał się z okazji wystawy.

 

Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko

  • wernisaż: 22 listopada 2016 r., wtorek, godz. 18.00
    wystawa czynna od 23 listopada 2016 r. do 26 lutego 2017 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku,  Oddział Zielona Brama
  • Długi Targ 24, Gdańsk
  • kurator: Andrzej Pągowski
  • fot. ⓒ Kreacja Pro

Zobacz: Muzeum Narodowe w Gdańsku

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności